Milyonlarca oy, tek soru!
Ece İçmez

Ece İçmez

Ece İçmez

Milyonlarca oy, tek soru!

22 Haziran 2018 - 13:40 - Güncelleme: 22 Haziran 2018 - 14:25

2017 yılındaki referandumda mühürsüz oyların geçerli sayılmasıyla sonuçları hala tartışılan bir durum ortada iken 2018 yılında AKP-MHP ittifakının desteğiyle yasa değişikliğine gidildi ve mühürsüz oyların da geçerli sayılacağı bildirildi. 

Yasanın ardından dün sandık kurulu başkanlarına dağıtılan YSK genelgesinde ilk önce “üzerinde ilçe seçim kurulu mührü bulunmayan” ve “üzerinde sandık kurulu mührü bulunmayan” oy zarflarının geçersiz sayılacağı ifade ediliyor.

YSK birkaç satır sonra ise büyük bir çelişkiye imza atarak “Ancak; üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar.  geçerli sayılır” ifadesine yer veriliyor.

2017 yılındaki referandumdaki genelgede bu cümle yer almıyordu.2017’deki “Anayasa değişikliği halkoylamasıyla” ilgili genelgede 41. maddede “geçerli ve geçersiz oy zarflarının ayrılması” bölümünde yer alan ifadeler şöyle:

“Ancak; zarfın üzerinde, herhangi bir şekilde leke veya çizik olsa bile, bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığının kesin olarak anlaşılamaması halinde, bu zarflar geçerli sayılır.” Bu ‘ancak’ ile başlayan cümlenin hemen önce ise YSK 24 Haziran’da geçersiz sayılacak oy zarflarını madde madde şöyle sıralamış durumda;

a) Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan

b) Türkiye Cumhuriyeti Yüksek seçim Kurulu filigranı olmayan kâğıttan imal edilmiş olan

c) Yüksek seçim Kurulu amblemi olmayan

,d) Üzerinde ilçe seçim kurulu mührü bulunmayan

e) Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmayan

f) Tamamı yırtılmış olan

g) Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü dışında herhangi bir mühür, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan zarflar geçersiz sayılır.

 

Bunlara rağmen, YSK geçtiğimiz referandumda mühürsüz oyları ani bir kararla geçerli olacağını belirtti...

Bu sene 22 Şubat 2018 yılında alınan AK Parti ve MHP’nin birlikte hazırladığı seçim ittifakına ilişkin yasa teklifi  Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Teklife göre, son anayasa referandumunda tartışma konusu olan mühürsüz zarf ve oy pusulaları, YSK tarafından gönderilmiş olmak koşuluyla geçerli olacak. 

Yeteri kadar mühürlenen zarf yok mu? Bu bir şaibe doğurmuyor mu? Yakalanan, binlerce mühürsüz oy, çöp konteynerlarındaki oylar, sökülen plakalı araçlarda taşınan oylar, araç içinde oy basarken yakalananlar, kanun değişikliği yaparak mühürsüz oyları geçerli sayanlar...Yaşlı ve engellilerin yerine oy kullanananlar, Ölen seçmen için oy pusulası basanlar ve ölen yakınlarının yerine oy kullananlar...

Bizler zaten meydana gelen birçok manipülasyonla uğraşırken bir de mühürsüz seçim yasalaştı. Her türlü manipüleye açık hale getirildi.

Geriye milyonlarca oy, tek bir soru kaldı...

Seçim güvenli mi? 

Bence 24 Haziran'da sadece oy kullanmakla kalmayın gerekirse ''Oy ve ötesine'' üye olun ve müşahitlik yapın onu da yapamıyorsanız oy sayımı yapıldıktan sonra oy kullandığınız yerde kapıya asılan tutanakların fotoğraflayıp oy ve ötesine gönderin. Unutmayın göreviniz sadece oy kullanmak değil. İster Chpli, Ak Partili, Mhpli, ister İyi Partili olun farketmez önemli olan oylarımıza sahip çıkmak!

Editör / Ece İçmez

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar