(Özel Haber - Ece İçmez) İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısı Dr. Cemil Tugay Başkanlığında toplanırken toplantıya, Meclis üyeleri, Belediye Başkanları katılım gösterdi.
Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı'nın yeniden kurulmasına ilişkin önerge meclis gündemine geldi. Önergeye ilişkin söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız, "Bu önerge için grubumuz adına çok mutluyum. Bu önerge geçtiğimiz dönemde Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı'nın kapatılmasının ve Milli Emlak Kamulaştırmanın da Depreme bağlanmasının ne kadar sakıncalı olduğunu Cumhur İttifakı olarak ifade etmiştik. O günün koşullarında da bunun tekrar geri geleceğini bildiğimizi belirtmiştik. AK Parti olarak kentsel dönüşüm daire başkanlığının kurulduğu, deprem riskini yaşadığımızı düşünürsek bunu yanlıştan dönülme maddesi olarak gördüğümüzü ve olumlu karşıladığımızı ifade etmek istiyorum" ifadelerine yer verdi. Cemil Tugay ise açıklamasında, "Ben de meclis üyesiydim ve oradaki düşüncenin işlemleri daha da hızlandırmak olduğunu biliyorum. Geçen süreç içerisinde işleyişi değerlendirdiğimiz zaman tekrar kurulmasının yararlı olacağını düşündüğümüz için kuruyoruz. İyi niyetli bir çabaydı. Orada başka düzenlemeler de var". açıklamasında bulundu. Önerge oy birliği ile kabul edildi.
AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız söz alarak, ‘’Hem Büyükşehir bazında hem ilçe bazında AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi olarak ortaya konulan vaatlerin hayata geçip geçmediğini takip edeceğimizi bildiririm.’’ açıklamasında bulundu.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, ilk meclis toplantısının gündemine ekonomik açıdan zor günler geçiren emeklileri getirdi. Emeklilere özel kart ile emeklilerin başta su faturaları olmak üzere birçok alanda maddi olarak desteklenmesini amaçlayan Tugay'ın meclise sunduğu önerge şöyle: Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğümüz uzman ekipleri tarafından yapılan incelemeler çerçevesinde yardım alınması uygun görülen ihtiyaç sahibi emeklilerimize "Emekli Dayanışma Kartı" verilmesi ve bu kart ile su kullanımının ilk 4 metreküpünün ücretsiz, sonraki kullanımlarının ise yüzde 50 indirimli olmak üzere fatura desteği sağlanması, yine bu destek kartı ile ihtiyaç sahibi emeklilerimize market ve kira desteklerinin verilmesi.Önerge ilgili komisyonlarda görüşüldükten sonra meclise üyelerinin onayına sunulacak. ANNE DAYANIŞMA KARTIİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, ihtiyaç sahibi annelere "Anne Dayanışma Kartı" içinde kolları sıvadı. İzBB Nisan Ayı Meclisine, başkanlıktan gelen önerge olarak Anne Dayanışma Kartı geldi. Bu kartla 0-4 yaş arası (0-48 ay) çocuğu bulunan annelere içinde 60 (60 biniş) kontör bulunan kart verilecek. Anneler çocukları yanlarındayken bu kartı kullanabilecek.