Bay.Çar.Der Başkanı/CHP Meclis Üyesi Ertuğrul Civelek: Kimseye...

Bay.Çar.Der Başkanı/CHP Meclis Üyesi Ertuğrul Civelek: Kimseye taviz vermem, Afetin siyaseti yapılmaz

Bayraklı çarşı Esnaflar Derneği Başkanı, CHP Meclis Üyesi Ertuğrul Civelek , İz Televizyonunda Özgür Çoşkun ile Politik'iz programının konuğu oldu.

30 Kasım 2020 - 15:37 - Güncelleme: 30 Kasım 2020 - 15:52

Bayraklı çarşı Esnaflar Derneği Başkanı, CHP Meclis Üyesi Ertuğrul Civelek , İz Televizyonunda Özgür Çoşkun ile Politik'iz programının konuğu oldu.

Bayraklı çarşı Esnaflar Derneği Başkanı, CHP Meclis Üyesi Ertuğrul Civelek,  Esnafın sorunları, Türkiye’nin ekonomi gündemi ve İzmir’de yaşanan deprem sonrası Bayraklı hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Ertuğrul Civelek esnafın ve kahvecinin sorunları hakkında Kahveciler Odası başkanı İsmail Hakkı Kırdı ile görüştüğünü belirterek ''Kahvecinin sıkıntısı büyük. Devletimiz bize 3 ay-4 ay kapalısınız dese başımınız üstünde yeri var. Ama süresiz bir kapatma yaşadık dükkan sahipleri kiralarını istedi. Dükkan sahibi de geçimim bundan diyor. Biz de bir şey diyemiyoruz. Bize 6 ay geri ödemeli kredi verildi. Kredi kartı da verildi 25 bin Tllik. Ama bunları geri ödemeleri başladı.'' dedi.

1 Haziran’da kahvelerimiz açıldı ama oyunlarımız yasaklandı. Çay ocağı gibi işletmeye başlattık.Günde 40 çay satıyoruz garsonumuzun bile parası çıkmıyor. Biz devletimizden esnafa destek çıkmasını istiyoruz. Faizsiz bir destek gerekiyor.Ben kendi şahsım adına kiramı bu zamana kadar ödedim ama bundan sonra kiramı ödeyemeceğim. Belki mal sahibi ile icralık bile olabiliriz.

Az önce buraya gelirken esnafla sohbet ettik esnaf kirasını nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Biz bunları söyleyince vatan haini ilan ediliyoruz oysa ne vatan hainiyiz ne FETÖcüyüz biz ekmeğinin peşinde olan ülkesini seven esnaflarız.Kahveleri restoranları kapatıyorsunuz AVM’ler açık. Bu hiç etik değil, bu küçük esnafa sahip çıkmalısınız. Küçük esnaf küçük paralarla,cirolarla dönüyor. Kimse mutlu değil.Adamlar evine ekmek götüremiyor yanımda çalışan insanı mecburen işten çıkarıyorum bana ‘’ inşaat işi bulur musun?’’ diyor . İnsanlar amelilik yapmaya başladı. Kimse mutlu değil.Yılbaşından sonra vatandaşlar ne kirasını ne çekini, ne kredi kartını ne de kredilerini ödeyebeilir.

Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Bakanlarımızdan Milletvekillerimizden ricamızdır acil çözüm üretilmelidir.Sayın Cumhurbaşkanımız restoranı, kahveyi kapatıyor kimse diretmiyor sayın Cumhurbaşkanımız mal sahiplerine seslenebilir kira almaması konusunda! Ya da yarı kirayı ödeyebilir.

Türkiye’nin yüzde 75’i tam kirasını göstermiyor zaten. Gösteriyor desem yalan olur.

Olağanüstü bir olay olduğu için bu ülke de herkes taşın altına eline koymalı.

KİMSEYE TAVİZ VERMEM AFETİN SİYASETİ YAPILMAZ

Başkan Ertuğrul Civelek İzmir'de yaşanan deprem ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Öncelikle Ölen vatandaşlarımızdan Allah’tan rahmet diliyorum.Bayraklı Belediye Başkanımız Serdar Sandal’la beraber depremin hemen ardından kriz masaları oluşturduk AFAD, Kızılay ve diğer kuruluşlarla beraber, Bayraklı belediyesi ve gönüllü çalışan arkadaşlarla, vatandaşlarımızı mağdur etmeden çalışmaya çalıştık. Buradan da Ercüment kardeşimize AFAD ekibine ve herkese çok teşekkür ederiz.

Ben de 3 çadır da görev aldım. Gec e gündüz yanlarında olduk bunlar bizim görevlerimiz biz mağdur olan vatandaşlarımıza yardımcı olmak zorundayız. O dönem kendi işimizi gücümüzü esnafı unuttuk deprem sebebiyle insanlar canıyla uğraşırken orada AKP,CHP MHP parti gözetmeden deprem siyaseti yapanlara izin vermedik hep beraber vatandaşlarımızın sıkıntılarını çözmeye çalıştık ve çözdükte.

Bazıları da şu parti bunu yapmalıydı bu parti bunu yapmalıydı mevzularına girdi. Kimseye taviz vermem. Afetin partisi olmaz. Kesinlikle böyle durumlarda siyaset yapılmamalıydı.

Ayrıca bize kolonların kestiklerinin bilgisi geldi bu çok büyük bir hata. Kolon binayı taşıyor. Ben gözümle kesilmiş halini görmedim ama bu konuşuluyor.

ESNAF ÇOK MAĞDUR

Esnafın sorunları çok esnafın zaten bana bir şey anlatmasına bile gerek yok karşımda dönerci arkadaşım var akşam 19.00 oluyor döner sabah takıldığı gibi duruyor. Daha yarısını satamamış.

Esnaf kirasını ödeyemiyor. Herkes mutlu olursa , vatandaş mutlu olursa biz de mutlu oluruz. Çarkın dönmesi lazım esnafın iş yapabilmesi lazım. Döner satan benden gömlek alacak ki ben gömlek satıyorsam gideceğim dönerci arkadaşımdan döner yiyeceğim. Vallahi kendi dükkanımızda hanımla çorba içmeye korkuyoruz. 2 kişi çorba içsek 30 Tl günde 3 öğün çorba içsek 100 tl. Ayda 3000 TL, 200 TL ile dükkan kapatıyoruz biz.

6 – 7 yıl önceki fiyatlarla gömlek satıyorum. Adam 1500 tl olan maaş alıyor 80 tllik gömleği ‘’50 tl olmaz mı? ‘’ diyor vatandaşa kızmıyorum elektriği kirası var o parayla bir ay geçiniyor.

Bazı firmaların reklamları dönüyor televizyonda sana senetli gibi mal veriyor gidiyor sana kredi kullandırıyor.

Bankada parası olan bile Krizi bahane eden çeklerini ödemedi.

Seyyar Satıcılar Yorumu

Bayraklı Çarşı Esnaflar Derneği Başkanı Ertuğrul Civelek, İzmir Seyyar Satıcılar dernek yönetiminin Bayraklı’da seyyar satıcılar yer, işgaliye, tek tip satıcılar için ne düşündüğünü sorulması üzerine Başkan Serdar Sandal’a duruma ileteceğini belirtti.

AK PARTİLİ VEKİLLERLE DE PAYLAŞTIM

Ben esnafın mağdur olduğunu kahveciler mağdur olduğunu Ak Partili vekillerle de paylaştım. Eldivense eldiven, aparatsa aparat, yeni oyun kartları ise o da tamam zaten eldiven ve maskemiz var, biz bardakları bile aynı gün kullanmıyoruz. Devletimiz bize destek olsun kahveciler gerçekten zor durumda. Vatandaş evde sıkılıyor yalnız olan arkadaşlar kahveye gelip kafa dağıtmak istiyor emekli arkadaşlar geliyor. Biz her türlü önlemi de almaya hazırız.

VAKALAR ÇOK YÜKSELDİ!

Ülkemizde de görülen COVİD-19 sebebiyle herkes maskesini taksın ve sosyal mesafesini korusun. Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız her dakika bunu söylüyor. Vakalarımız çoğaldı. İnsanlar nefes alamıyor, yoğun bakımlar dolu. Keşke daha önce 15 gün tüm ülke olarak kendimizi izole edebilseydik ve 15 gün sokağa çıkma yasağı yapılsaydı. Mart ayının 15'inde kendi gazetemizde bunu dile getirdim. Bunun hakkında basın açıklamalarında bulundum. Maalesef yapılamadı. Umarım bugünleri el birliği ile aşarız. Herkes sağlığını düşünsün.

 

 

Canlı yayının tekrarını izlemek için tıklayınız!

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Selçuk tarih verdi: Yüz yüze eğitim açıklaması
Bakan Selçuk tarih verdi: Yüz yüze eğitim açıklaması
İsmini gizleyen vergi rekortmenlerinin sayısı ikiye katlandı
İsmini gizleyen vergi rekortmenlerinin sayısı ikiye katlandı