CHP Bayraklı İlçe Başkanlığı’ndan Andımız tepkisi

CHP Bayraklı İlçe Başkanlığı'ndan Andımız tepkisi

16 Mart 2021 - 10:20 - Güncelleme: 16 Mart 2021 - 12:19

(Özel Haber – Ece İçmez) CHP Bayraklı İlçe Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kuruluna başvurarak, Danıştay 8.Dairenin kararını iptal ederek, Andımızın okullarda okunmaması kararı alması üzerine, tepki göstererek açıklamada bulundu.Basın açıklamasına CHP Bayraklı İlçe Başkanı Pınar Susmuş, CHP Bayraklı İlçe örgütü, CHP Bayraklı Gençlik Kolları ve Yerel Hizmetler Derneği Başkanı Halis Güneş'te destek verdi.

İşte o açıklama;

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurulları Yönetmeliğinin ‘’Öğrenci Andı’’ başlıklı 12. maddesini, 08 Ekim 2013 tarihinde yürürülükten kaldıran düzenlemenin iptali istemiyle yapılan yasal başvurular sonucu,  Danıştay 8. dairesi öğrencinin Andının okunmasının kaldırılması işlemini iptal etmiş yani okullarda öğrenci Andının okunmasının tekrar önünü açmıştı. Ancak bu karara MEB'nin itirazı üzerine, Danıştay  İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, 8.Dairenin kararını iptal ederek, öğrencinin andına okullarda okunmaması gerektiğine karar vermiştir.

Okul yılları epey gerilerde kalmış olanlar yani bizler ve okul yıllarınız henüz tamamlamamış veya tamamlamak üzere olanlar yani gençlerimiz, ilköğretim yıllarımızı andımızı okuyarak geçirdik.

Hiçbirimiz andımızı okumuş olmaktan rahatsız olmadık. Andımızı okumanın hiçbir rahatsız edici ya da yanlış yönüyle karşılaşmadık.

Aksine "Ey Büyük Atatürk" diye okul bahçesinin inletirken kıvanç duyduk. "Varlığım Türk Varlığına armağan olsun’’ derken ‘’Yurdumu milletimi özümden çok sevmekten" söz ederken vatan sevgisiyle coştuk.

Bizler "Küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak" temel felsefesi ile yetiştik. Unutulmamalıdır ki andımızınn son cümlesini oluşturan Atamızın "Ne mutlu Türküm diyene’’ sözü, Anayasal vatandaşlığımızı ifade etmektedir. Bu Ülke, Türk'ü Kürdü, Çerkezi, Lazı ile bir kültür mozaiğidir ve bu mozaiği bozmaya, yıpratmaya çalışanların aksine "Ne mutlu Türküm Diyene" sözü, bizleri sımsıkı bağlarla kenetleyen bir ifadedir. Hiçbir etnik kökeni dışlamayan, aksine bütün etnik kökenleri kapsayan bir kavramdır. Bizlerin "Ne Mutlu Türküm Diyene" sözünden anladığımız ve yaşama geçmesi için uğraş verdiğimiz değerler eşit yurttaş, eşit birey olmak, bütün haklardan eşit bireyler olarak yararlanmaktır. Bu Ülkenin kuruluşunda, Dünya Tarihinde eşi benzeri görülmemiş kahramanlık, eşi benzeri görülmemiş bir mücadele vardir. Böylesine büyük zorluklarla kurulmus bir ülkenin kendi gerçeklerinden ve kendi milli değerlerinden hiçbir zaman koparılmaması gerekmektedir.

Yurttaşlık bilinci, milletleri millet yapan en önemli temel değerlerden biridir.

Çağımızda, millet kavramını aşındırmaya çalışan küresel kaptilazmin olumsuz propagandalarına rağmen millet olma bilinci büyük önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki ‘’Andımız’’, ‘’İstiklal Marşı’’, ''Bayrak’’ gibi semboller bu Ülkenin ortak değerlidir.

Andımızı kaldırarak demokrasiye katkıda bulunamazsınız.

Bu Ülkede demokrasinin işlemisini mi istiyorsunuz?

O zaman Alevi kardeşlerimizin ibadet hürriyetini sağlayacak cemevlerinin ibadet olarak kabulünü yasalaştıracaksınız.

Bu ülkede demokrasinin gerçekleşmesini mi istiyorsunuz?

O halde düşünce özgürlüğünü tesis edecek. Dünyada en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülke olma durumuna bir an önce son vereceksiniz.

Bu Ülkede kadın cinayetlerini durdurun, kadının ezilmişliğine son verin, gençlerin işsizlik sorununu çözün, gençlerin umudunu yeşertin umudunu…

Öğrenci Andını Mahkeme kararıyla kaldırabilirsiniz ama bu toplumun, bu milletin gönlünden silemezsiniz. Bizler poster  yapar dağıtırız, duvarlarımıza asarız, çocuklarımıza ezberletiriz. Hafızalardan silmek isteseniz de silemezsiniz.

Atatürk sevgisi, Atatürk milliyetçiliği bu kadim Milletin vazgeçilmezleridir. Biz çıkar meydanlarda "Ey Büyük Atatürk, açtığın yolda gösterdiğin hedefe hiç durmadan yürüyeceğime and içerim'' dive haykırmaya devam ederiz.

Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

 

 

 

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Sandal, Çay Mahallesi’ni ziyaret etti
Başkan Sandal, Çay Mahallesi’ni ziyaret etti
Egeli ihracatçılar Baharat Yolu'nu yeniden canlandırıyor
Egeli ihracatçılar Baharat Yolu'nu yeniden canlandırıyor