Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Gazeteci Ece İçmez ve...

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Gazeteci Ece İçmez ve Gazeteci Selda Ak'ın sorularını yanıtladı

Cumhurbaşkanı adayı ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce İzmir’de ülkemizde yaşanan son ekonomik gelişmeleri değerlendirerek Gazeteci Ece İçmez ve Gazeteci Selda Ak'ın sorularını yanıtladı.

25 Ekim 2021 - 16:10 - Güncelleme: 25 Şubat 2022 - 13:02

Cumhurbaşkanı adayı ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce İzmir’de son dakika haber merkezini ziyaret etti. İnce, ülkemizde yaşanan son ekonomik gelişmeleri değerlendirerek Gazeteci Ece İçmez ve Gazeteci Selda Ak'ın sorularını yanıtladı.Son yaşanan ekonomik gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye kötü yönetiliyor. Türkiye savruluyor. Daha doğrusu yönetilmiyor, idare ediliyor diyor. 2018 yılında uyarmıştım, demiştim ki Erdoğan bir daha seçilirse dolar 8,10 lira olur demiştim oldu mu? Oldu.Ben müneccim değilim önümüzdeki ekonomik tabloya bakarak, yönetim biçimine bakarak sonucun ne olacağını aklı başında herkes çıkarır zaten. Türkiye üretemeyen bir Türkiye, Türkiye soyulan bir Türkiye yalan dolan ve iban siyaseti. Buradan nasıl çıkarız? Yapmamız gereken konuşmamız gereken bunlar birincisi bağımsız yargıyla çıkarız. Bağımsız bir yargı olmadığı sürece Türkiye'nin ekonomisi düzelmez. İkincisi bağımsız bir merkez bankası üç şeffaf ve rekabete açık bir kamu ihale kanunu lazım. Bu üçüne de başlamazsak sorunu çözmemiz mümkün değil. Türkiye’nin üretmesi için, Türkiye'nin refahı için her şeyden önce bağımsız bir yargı lazım. Yani dış yatırımcının Türkiye’nin yargısına güvenmesi lazım. on büyükelçi çıkıp Türkiye’ye ayar vermeye kalkıyorsa tabi ki biz Türkiye'nin yanında dururuz ama yargımızında bağımsız olmadığını da bilmemiz lazım. Bu on büyükelçi aslında Erdoğan'a yardımcı oluyor. Nasıl Erdoğan’a yardımcı oluyor? Hükümeti eleştirirken büyük elçilerde muhalefet gibi konuştukça  bak büyük elçilerde muhalefeti destekliyormuş gibi anlatacak bu insanlara, tersten düşünmemiz lazım. Türkiye bu ekonomik girdaptan kurtulması için aklı bilimi hukuku kullanması lazım. Bunlar olmazsa Erdoğan severlerle Erdoğan karşıtlarının mücadelesi değil. Geleceğimiz çocuklarımız ülke yangın yeri. Tarlada bir lira marul market raflarında on lira. Bugün asgari ücret 250 dolara doğru yaklaştı,300 doların altına düştü. Toplumun yarısı asgari ücretli. Bir de asgari ücretin altında olanlar var yüzde 70. Yüzde 70, 250, 300 dolar arasındaki bir parayla yaşıyor bu ülke de 85 milyon. Türkiye'nin bu girdaptan kurtulabilmesi için herkesin aklını başına alması lazım. Özellikle memleketi yönetenler. Ekonomik kaygılarımız var ama bir büyük kaygımız daha var. Türkiye’nin etrafı sarılıyor, kuşatılıyor. Yunanistan Dedeağaçta, Gritte üsler limanlar yenileniyor Amerika bizi sıkıştırıyor, Fransa meydan okuyor yani bu zayıflıktan kaynaklanıyor. Ülkeniz ekonomik olarak zayıf düştüğü sürece dış ülkelerin baskısına maruz kalırsınız yani Yunanistan gitti Birleşik Arap Emirlikleri ile Mısırla, İsrail’le anlaşmalar yaptı. Gemileri geri çektik bunu kimse konuşmuyor. Sevilla  haritasının sınırlarına çektik. Hani meydan okuyorduk? Hani mavi vatan vardı ne oldu? Kimse konuşmaz oldu. Şu anda gemiler geri çekildi soruyorum cevap veren yok Erdoğan gemiler neden geri çekildi? Gençlerin umutsuz durumları var gençler geleceklerini yurt dışında hayal kuruyor yurt dışı hayalleriyle geleceklerini süslüyorlar sizlere sesleniyorum çocuklar bu ülke bizim! 3 bin doktor istifa etmiş, sokaklarını da biz temizleyeceğiz, göllerine biz bakacağız yanan ormanların yerine ağaç dikeceğiz akarsularını, ovalarını biz koruyacağız. Bu memleket hepimizin onun için gençlere sakın ha öyle hayaller kurmayın diyorum
Kadınlarımıza şunu söylemek istiyorum yani çevrenize bir bakın Arabistan’a Irak'a bir bakın bir de Türkiye’ye bir bakın. Neden siz farklısınız? Neden siz özgürsünüz? Neden erkeklerle eşit haklara sahipsiniz? Atatürk’ün sayesinde cumhuriyetin sayesinde. Onun için kadın arkadaşlarıma diyorum ki haklarınıza sahip çıkın. Yoksa bin sene daha Atatürk beklersiniz. Ama bu umutsuzda olmayın herkes umutlarını yüceltmeyi, umutlarını yeşertmelerini tavsiye ediyorum. Umutsuz olmayın sakın birlikte başaracağız. 

Umut umut diyoruz ama şu an piyasada bir yükseliş var, şu an bakıyorum dolar 9. 60 seviyesinde gram altın 553 seviyesinde siz bu gidişatı nasıl değerlendiriyosunuz?
 
  3 yılda 4 Merkez Başkanı olursa merkez bankası başkanına partisinin bayraklı ilçe başkanı muamelesi yaparsa Sayın Merkez Başkanı yerine merkez bankası başkanım derse bu m harfi var ya m harfi milyar dolarlar yapar. İşin kötüsü ne biliyor musunuz? Erdoğan sadece kötü yönetiminden kendisi etkilense bir şey demeyeceğim yani ne olursa olsun hepimizi etkiliyor, geleceğimizi, çocuklarımızı, torunlarımızı etkiliyor. Sorunun kendisi Erdoğan onun sorun çözmesi mümkün değil. Yani bir tek adam zihniyeti var. Merkez bankası başkanı o, Karayolları Genel Müdürü o, Sağlık Bakanı o, Milli Eğitim Bakanı o her şeyi o biliyor yani her şeyi. Köprünün nerden geçeceğine karar verebiliyor. Anlayabilmiş değilim yani köprünün boyu şu kadar metre olacak 1915 ya böyle bir şey olabilir mi mühendislik böyle bir şey midir? Ne kadar gerekiyorsa bilim ne kadar gerektiriyorsa o kadar olur. İlkleri yaşıyor Türkiye dünyada ilkleri yaşıyor Erdoğan'daki yetki Fatih Sultan Mehmet’te yoktu neden ? Fatih Sultan Mehmet'in partisi yoktu çünkü Padişah Fatih Sultan Mehmet'in sadrazamı vardı yani bugünkü Başbakan Fatih Sultan Mehmet kadı atayamazdı şeyhülislam atardı kadıyı kadı bugünkü hakimler, bu kadı da atıyor zaten atadıklarının da hakimliği tartışılır kadı atıyor yani. Kadı da atıyor Bakanda atıyor, Milletvekili de belirliyor yasama yürütme yargı hepsi onun elinde. Yani hep söylediğim bir şey var dünyada bir ilki gerçekleştiriyor. Çanakkale kale köprüsü daha açılacak, daha açılmadı, üstünden araba geçmedi. Köprüye her gün zam geliyor niye? Euro artıyor çünkü açılmadan geçilmeden fiyatı artan şey nedir? Çanakkale köprüsü. Türkiye'de her şeyin fiyatı artıyor iki şeyin fiyatı azalıyor. Ne o iki şey? Bir vatandaşlık yani 500 bin dolara vatandaş oluyordunuz önceden şimdi 250 bin dolara oluyorsunuz. Bir şey daha ucuzladı. Erdoğan'ın kitabı, kitap 40 liraydı, 26 liraya düştü alan yok demek ki bu iki şey haricinde her şeyin fiyatı arttı Türkiye’de.Gıda enflasyonu ile ilgili artış yaşanıyor, çiftçilerle ilgili ne düşünüyorsunuz?

1-       2006 da bir kanun çıktı tarımla ilgili gayri safi milli hasılanın yüzde 1’i tarımı desteklemeye ayrılır. Bu hiçbir zaman yapılmadı. Yarımını bile vermediler.
2-      Avrupa birliğinde 500 Milyon insan var 20 Milyonu tarımla uğraşır bu geri kalanlar 20 Milyona bakar o 20 Milyon da 500 Milyona bakar bu böyledir. Tarımda örümcek ağı teorisi diye bir teori var yani üretim yüzde 10 düşerse fiyatlar iki katına çıkar. Üretim yüzde 10 artarsa fiyatlar yarıya düşer. Kuraklık olmuş, bir çuval gübre 450 lira olmuş. Alamıyor adam yani hem pahalı hem bulamıyor. Gübre alamıyor niye? Doğal gaz pahalı doğalgazla gübrenin ne alakası var diyeceksiniz gübre doğalgazdan yapılıyor. Ekemiyor ekim alanları yüzde 14 azalmış. Gübre fiyatları artmış, mazot artmış, elektrik artmış çiftçi üretmiyor, üretemiyor. Üretemediği için çiftçi üretici iken tüketici haline gelmiş. Bunu çözmenin yolu akıllı bir tarım politikası ekemiyorsun dikemiyorsun napalım ithalat Dışarıdan alalım. Şu anda Türkiye tarım bakanlığı ithalat ofisi olmuştur. Halbuki uzun vadeli düşünüp çiftçiyi desteklemek lazım ona ucuz gübre, ucuz mazot vermek lazım, ucuz elektrik vermek lazım. Ne yazık ki bunların hiçbirisi yapılmıyor Türkiye'de ve şu anda ithalatla işi götürme aşamasındalar bir süre sonda bu da olmayacak.Nasıl bir tablo ile karşılaşacağız peki?

Bakın bunlar bu ülkenin tarımına dip yaptıracaklar, çökertecekler yani iyice bitirecekler aile işletmeleri yok oldu büyük sanayi işletmeleri kaldı. Eğitimi tarımı ve dış politikayı o kadar kötü işler yaptılar ki bu üçünde telafisi mümkün olmayan işler yaptılar.
 

 

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'deki 2 ayrı cinayetin zanlıları tutuklandı
İzmir'deki 2 ayrı cinayetin zanlıları tutuklandı
 SERKAN ŞAHİN, YUNANİSTAN VE DUBAİ'DEN SONRA İZMİR'DE DE BÜYÜK PROJELER İÇİN YATIRIMLARA BAŞLADI
SERKAN ŞAHİN, YUNANİSTAN VE DUBAİ'DEN SONRA İZMİR'DE DE BÜYÜK...