Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Normalleşme detayları belli...

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Normalleşme detayları belli oldu

31 Mayıs 2021 - 20:09 - Güncelleme: 31 Mayıs 2021 - 20:29

Cumhurbaşkanlığı kabinesi Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplantı. Türkiye'nin gözünün çevrildiği kritik toplantının ardından Başkan Erdoğan ulusa seslendi.

Haziran ayı boyunca sokağa çıkma yasağı sınırlamaları hafta içi ve Cumartesi günleri akşam saat 22.00 sabah saat 05.00 arasında devam edecek.

Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

- Süper Lig'i şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş'ın yönetimi, futbolcularıyla bir araya gelerek kendilerini tebrik ettik. Seyircisiz oynanan Süper Lig'i önümüzdeki sezon tribünleri doldurmayı temenni ediyoruz.

- Bizim ülkemiz için yapacak daha çok hizmetimiz var, bizim inşa edecek daha çok eserimiz var. 2053 vizyonumuz için kat etmemiz gereken çok mesafemiz var.

- Türkiye, NATO başta olmak üzere, üyesi bulunduğu uluslararası güvenlik kurumlarına olan sorumluluklarını hakkıyla yerine getirmiştir.

- Ülkemizi ve milletimizi sahte gündemlerin kıskacına hapsetmek isteyenlere eyvallah etmedik, etmeyeceğiz.

- Taksim Camii şimdiden İstanbul'un en önemli sembollerinden birisi haline geldi. Taksim Camii'nden yankılanan sese karşı dile getirilen rahatsızlıkların gerisinde güçlü ve büyük Türkiye'nin ayak seslerinden duyulan korku vardır. 

- Çamlıca Kulesi bu asrın sembol eserlerinden biridir. Bu kule yüz civarında radyoya ortak yayın yapabilecek.

- Birileri sembol olarak görmeyebilir ama bilesiniz ki Çamlıca Kulesi bu asrın sembol eserlerinden biridir.

- Koronavirüs salgını ile mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.

- Türkiye milli gelirine oranla halkına en etkin, yaygın ve yüksek tutarlı destekleri sağlayan ülkelerin başında gelmektedir.

- (Yüzde 7'lik büyüme) Bu durum, yatırımların devam ettiğinin, dolayısıyla önümüzdeki dönemde üretimin ve istihdamın daha da artacağının işaretidir. 

- Aşı çalışmalarında dünyada ilk 10 ülke arasındayız. İnşallah kendi aşımıza da yıl bitmeden kavuşmuş olacağız. Haziranı tam manasıyla bir aşı seferberliği ayına dönüştürmek için imkanları sonuna kadar zorlayacağız. BioNTtech, Sinovac, Sputnik gibi aşıların haziran ayında en yüksek sayıda ülkemize getirilmesi için yoğun çalışma içindeyiz

KADEMELİ NORMALLEŞMEDE İKİNCİ AŞAMA

Kademeli normalleşmede ikinci aşama yarından itibaren başlıyor. 

kağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır. Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir. 

Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar paket servisini sürdürebilecek.

Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.

Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan detayları İçişleri bakanlığı tarafından açıklanacağını bildirdi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
A Milli Kadın Voleybol Takımı, Olimpiyatlar'a veda etti:
A Milli Kadın Voleybol Takımı, Olimpiyatlar'a veda etti: "Bu zor...
Buse Naz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu finalde!
Buse Naz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu finalde!