Eski baro başkanından ’temiz siyaset’ çıkışı

Eski baro başkanından 'temiz siyaset' çıkışı

10 Haziran 2021 - 19:34 - Güncelleme: 10 Haziran 2021 - 20:02

İzmir Barosu eski Başkanı Aydın Özcan, Türkiye siyasetinde bir kısır döngünün hakim olduğunu belirterek, "Siyasette genel temizlik yapılması zamanı gelmiş ve hatta geçmiştir. Temiz toplum temiz siyaset kampanyaları düzenlenerek yapılan yanlışlara son vererek siyasetin yenilenmesi, gençleştirilmesi ve siyasi partilerin bu yönde ön alması gerekmektedir" dedi.

Türkiye'de siyasetin son dönemde aldığı vaziyet, İzmir'deki Balkan camiasının etkili isimlerinden, İzmir Barosu eski Başkanı Aydın Özcan'ın tepkisini çekti. Avukat Özcan, "Ülkemizde siyasetten nemalanarak siyaset yapma dönemi artık bitmeli, bitirilmelidir" dedi.

Özcan şöyle devam etti:

"Hiçbir şahsi başarısı halkta karşılığı olmayan kişiler partilerde gerek genel merkezlerde gerekse yerel yönetimlerde bir yere gelenler kendi adamlarını önce siyasetten nemalanarak palazlanacakları yerlere yerleştirmekte, halka hizmet üretmesi gereken bu kişiler de uygulamada birçok örnekleri açıkça görülmekte ki halka hizmet yerine şahsını her manada oturdukları hizmet koltuklarında geliştirerek ilk seçimlerde yerelde ve genelde aday olarak ortaya çıkmaktadırlar. Bu kişilerin kollayıcı abileri, siyaset büyükleri o makamlara oturtanlar yine perde arkası desteği ile onları destekleyerek siyasette hızla yükselmelerine ön ayak olmakta ve siyasi partiler bu nedenle belirli kişilerin kontrolüne geçmektedir."

Sonuç itibariyle bu durumun en başta siyasi partilere zarar verdiğini, siyaset üretilemediğini, halkta yeterince karşılık bulunamadığını vurgulayan Özcan, "Bu durum ülke siyasetinde de kısır döngü oluşturmakta yeni siyaset adamlarının ortaya çıkmasına engel olmaktadır. Siyasette genel temizlik yapılması zamanı gelmiş ve hatta geçmiştir. Son zamanlarda sosyal medyada yapılan paylaşımlar da bu durumun hangi boyutlara ulaştığını çok açık ortaya koymaktadır. Temiz toplum temiz siyaset kampanyaları düzenlenerek yapılan yanlışlara son vererek siyasetin yenilenmesi, gençleştirilmesi ve siyasi partilerin bu yönde ön alması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
A Milli Kadın Voleybol Takımı, Olimpiyatlar'a veda etti:
A Milli Kadın Voleybol Takımı, Olimpiyatlar'a veda etti: "Bu zor...
Buse Naz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu finalde!
Buse Naz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu finalde!