Gazeteci Ece İçmez’den Ege Genç İş İnsanları...

Gazeteci Ece İçmez'den Ege Genç İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer Röportajı: Girişimcilikte Başarıya Götüren Cesaret Ve Tutkudur

10 Mayıs 2022 - 10:34 - Güncelleme: 19 Temmuz 2022 - 20:43

Ege Genç İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, genç iş insanlarına tavsiyeler vererek Gazeteci Ece İçmez’in sorularını yanıtladı.Alp Avni Bey, öncelikle sizi tanımak ve kariyeriniz süresince neler yaptığınızı sizden dinlemek isteriz.

- 1984’te İzmir’de doğdum. 2002 yılında İzmir Bornova Anadolu Lisesi, 2006 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi, 2007 yılında Cal State East Bay International Business, 2009 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Lojistik Yönetimi Yüksek Lisansımı tamamladım ve aile şirketimiz olan Yelkenbiçer Şirketler Grubunda iş hayatıma başladım. Buradaki görevlerimin dışında melek yatırımcılık da yapıyorum. Her zaman sivil toplum kuruluşlarında aktif olmayı tercih ettim; bu anlamda benim için odak noktası olan EGİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’na 2021 Mart ayında seçilmek hayatımın dönüm noktalarından birisi oldu. EGİAD’ın bağlı olduğu federasyonlardan BASİFED ve EGİFED’de Başkan Yardımcılığı ve TÜRKONFED’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerim devam etmekte. Geçmişte Karşıyaka Spor Kulübü’nde 3 yıl yönetim kurulu üyeliğim oldu. 3 yıl Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştığım BALEV’de (Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı) mütevelli heyet üyesiyim. EGİAD Melekleri Melek Yatırım Ağı’nın kurucu üyesi; Endeavor Etkin Girişimci Destekleme Derneği üyesi, İZQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Teknopark Yönetim Kurulu Üyesiyim. Küçük yaşlardan itibaren beri birçok gönüllü organizasyonda yer aldım. Omurilik felçlilerini spora kazandırmak adına kurulan Karşıyaka One Team koşu takımının da bu anlamda kurucu üyelerinden birisi olmak benim için ayrı bir gurur kaynağıdır.

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Ege bölgesindeki genç iş insanlarını bir çatı altında toplayarak güçlü işbirlikleri oluşmasını sağlıyor bu kapsamda en önem verdiğiniz konular neler oluyor?
 

- Biz 32 yıllık bir derneğiz 700 civarı üyemiz bulunmakta. 47 yaştan sonra fahri üyelerimiz oluyorlar. Bizim tüzüğümüz genç limitini 47 koymuş ve 340 aktif 340 fahri üyemiz var şu anda. Çok fazla sektörel zenginliğimiz var bu sebeple de çok fazla çalışma alanımız var. Bu dönemdeki çalışma alanlarımızdan da en önemli iki konuya dikkat çekmek istiyoruz 1- Dijitalleşme. Çağımızın gereği dijital dönüşüm. 2- Sürdürülebilirlik. Bu temalarda iki tane çalışma grubumuz var. Birine EGİAD Gelecek diyoruz. Yeni teknolojileri öğrenelim ve anlayalım sektörleri nasıl değiştirecek onlar üzerine çalışalım istiyoruz. Sürdürülebilirlik malumumuz iklim krizi ile alakalı, Avrupa Birliği yeşil mutabakatıyla alakalı, 'İş dünyamız nelerle karşılaşacak? en iyi uygulamalar nedir?' Onları inceleyelim istiyoruz. Tabi yıllardan beri süregelen girişimcilik çalışmalarımız da var. Girişimcilikle de alakalı İzmir’de en aktif kurumuz. Uluslararası ilişkiler anlamında yurt dışı gezileri ve Uluslararası pazarlarda ticaret yapmakla alakalı üyelerimizi geliştirmeye ve kapasiteyi artırmaya çalışıyoruz. Bunların yanında da sosyal ilişkiler, kültür-sanat-spor gibi üyelerimizi kaynaştıracak, tanıştıracak networklerini genişletecek ve de ticaret hacmimizi artıracak çalışmalarda da bulunuyoruz.

EGİAD Hayat Okulu hakkında bilgi verebilir misiniz?
 

- Hayat okulu 2019 yılında Cemal Elmasoğlu’nun başkanlığı döneminde başlayan bir proje İZKA güdümlü projesi olarak başladı. Meslek yüksekokulu öğrencilerini iş dünyasıyla tanıştırma maksadı vardı daha sonrasında da öğrencilerimize staj imkanı sağlıyorduk. Bu sene 7’ncisini gerçekleştirdik. Yaklaşık 13-14 yıldır severek yaptığımız bir proje. Meslek yüksekokulu öğrencileri genelde iş dünyasıyla çok fazla bir araya gelemiyorlar. Hem iş dünyasıyla bir araya getirmek hem de bu dönem aslında 21. yüzyıl yetkinlikleriyle öğrencilerimizi donatmak için online platformda hayat okuluna devam ediyoruz. İş dünyasıyla ne kadar bir araya gelebilirse öğrencilerimiz iş dünyasına ve hayata daha iyi hazırlanacaklarını düşünüyoruz. daha sonrasında da başarılı gördüğümüz arkadaşlarımıza staj imkanı sağlıyoruz. Dediğim gibi ilk başta İZKA güdümlü olarak başladı ama gönüllülük esasıyla bu sene 7’ncisini düzenledik. Her iki yılda bir yapılmakla beraber çok sevdiğimiz gurur duyduğumuz projemizdir.


Melek Yatırımcı – Girişimci Buluşması, Yaratıcı girişimcilik seminerleri düzenliyorsunuz, girişimcilerin gelişimi ve yapacakları işlere katkı anlamında aldığınız geri dönüşler nasıl?
 

- Biz girişimcilerle çalışmayı çok seviyoruz. Girişimci kanalında çalışmayı çok seviyoruz. Girişimciler için lise çağında başlayan bir programımız var Uluslararası Diamond Challenge’ın Türkiye temsilciliğini yapıyoruz. Liselerarası girişimcilik programının bu sene 3’ncüsünü gerçekleştirdik. Yine Üniversite çağında girişimci adaylarını TÜSİAD’la beraber bir programa tabi tutuyoruz. TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var’ın bu sene 4’ncüsünü yapacağız. Bu programında Ege Bölge yürütücüsüyüz. Bir de kendi melek yatırım ağımız var. Dönemsel melek yatırımcı – girişimci buluşmaları düzenliyoruz. Melek yatırım ağımız Hazine Bakanlığına akredite melek yatırım ağıdır. Yaklaşık 50 tane melek yatırımcımız var onlara birebir yatırımlar yapıyoruz. Yaklaşık 24 girişime 3.2 milyon dolar yatırımımız oldu bugüne kadar ama aynı zamanda onlarında girişimcilik maceralarına da ortak oluyoruz. Yani istedikleri zaman istedikleri üyelerimizden mentorlük anlamında kendi networkümüzü açma anlamında da birçok faaliyetlerde de bulunabiliyoruz. Girişimciler bizlerle ne kadar çok çalışmak isterlerse bizler de onlara o kadar çok vermeye çalışıyoruz. Buna bağlı gençlik komisyonumuz var Üniversitelerle de çok yakın çalışıyoruz. Üniversite TEKNOPARK’larının neredeyse birçoğunda yönetim kurullarında ve girişimci bulma komitelerinde yardım edebiliyoruz. Bu anlamda İzmir’de girişimcilikte öncü bir derneğiz diyebilirim.


EGİAD Metaverse sanal sergisini üyelere açarak sanal evrene geçiş yapmış oldu. Bunun hakkında neler söylemek istersiniz?
 

- Bahsettiğim gibi EGİAD Gelecek diye bir programımız var buradaki arkadaşlarımız, 1995 yılları içerisinde doğmuş arkadaşlar, genç arkadaşlarımızın bizi güncel tuttuğunu düşünüyoruz. Çünkü onlar teknolojiyi çok yakından takip ediyorlar. Biz de dünya genelinde güncel bir konu olan Metaverse’yle ilgili bir konuk ağırladık. Ve EGİAD’ın bir sergisini açalım istedik. Biz de her zaman olduğu gibi diğer STK’lara, kurumlara öncü olarak örnek olmak amacıyla Metaverse EGİAD sergisini açtık. Üyelerimiz ya da herhangi bir dış paydaşımız, 32 yıl boyunca EGİAD neler yaptı hepsini görebilir. Her dönemin ayrı ayrı kendi projelerinin bulunduğu, başkanlarımızın bulunduğu, mevcut dönemin mevcut projeleri, o dönemlerin haberlerinin de sergilendiği, EGİAD hayat okulu ve tüm projelerimizin bulunduğu bir sanal sergi yaptık. Arzu eden sosyal medyalarımızdan ya da sitemizden ulaşabilir.
EGİAD olarak Belediyelerle veya STK’larla ortak yürüttüğünüz projeler neler?
 

- Çok fazla projemiz var ama güncel olanlardan bahsetmek gerekirse İzmir Sürdürülebilir kentsel gelişim ağıyla beraber bir projeye başladık. Onun lansmanını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in katılımıyla gerçekleştirdik. Yine Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Ticaret Odası ile birlikte pazarlama zirvesi düzenledik. Tarkem ve İzmir tarihi Kemeraltı derneği ile Kemeraltı festivalimiz bulunuyor. Bunlar çok güncel örnekler. Bir de bizim gibi GİAD yapılanmaları var Türkiye genelinde başka STK’larda var onlarla da dönemsel tanışma toplantıları gerçekleştiriyoruz. Mesela geçtiğimiz günlerde Gaziantep’i ağırladık. Denizli’ye gittik. Hem kendi üyelerimizle, hem bölgemizdeki STK’larla beraber, belediyelerle hem de diğer GİAD’larla iş birliği gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz. Özellikle Tunç Soyer ile rutin görüşmelerimizde devamlı yeni bir proje çıkıyor onların desteğinide her zaman yanımızda hissediyoruz. Devir çünkü birlikte iş yapma devri ona inanıyoruz Dayanışmayla zorlukların geçilebileceği bir dönemden geçiyoruz o açıdan ortak projeleri çok önemsiyoruz.İzmir başta olmak üzere Türkiye’deki lise ve üniversitelerle de iş birliği içindesiniz. Gençlerin sizlerden ne gibi beklentileri ve istekleri oluyor?
 

- Bizim de gençlerden isteklerimiz oluyor. Güncel tutmalarını istiyoruz bizleri, bu açıdan gençlik komisyonumuz oluşturduk. Gençler iki gün boyunca dernek merkezimizde kaldılar. Ve bizim onlara vermiş olduğumuz vaka analizlerini yaparak onlarla ilgili sunumlarını gerçekleştirdiler. Biz de çok etkilendik kısa süre içerisinde vaka analizlerini yapıp onunla ilgili çözüm önerilerini sunmaları etkileyiciydi. Hem biz onlardan öğreniyoruz hem de onların hayatlarına da ışık tutmaya çalışıyoruz. İş dünyasına girdikleri zaman ne ile karşılaşacaklarını erkenden görsünler istiyoruz. Bir de az önce bahsettiğim Diamond Challenge var her sene daha iyi girişim daha iyi İngilizce donanımına sahip öğrenciler geliyor ve de bu bizi çok mutlu ediyor. Genç kuşağımız gümbür gümbür geliyor diyebiliriz. Biz de iş dünyası olarak onlara ne şekilde yardımcı olabiliriz bunu düşünüyoruz. Onlar ne istiyorsa her zaman yanlarında olmaya çalışıyoruz


Çeşitli aktiviteler düzenliyorsunuz Tenis Turnuvaları, çizim atölyeleri başlıca olmak üzere gençler bunlara nasıl katılım sağlayabilirler?
 

- İş dünyası olarak hem iş hacmimizi artırmak hem de toplumsal rekabet gücümüz artırmaya çalışıyoruz. Yoğun iş dünyasından bunalan üyelerimizin biraz daha nefes alabilmeleri için organize ettiğimiz aktiviteler. Bu tarz faaliyetleri hem stresten uzaklaşmak hem de kültürel zenginlik olarak görüyoruz.


 İş hayatına atılmak isteyen genç iş insanlarına tavsiyeleriniz nelerdir?
 

- Yaptıkları işi, aldıkları sorumlulukları sonuna kadar götürmelerini, yaptıkları gönüllü işlerde bile profesyonel bir işmiş gibi o ciddiyetle yapmalarını öneririm. Dünyadaki tüm gelişmeleri takip etmelerini de isterim. Dönem daha önce de bahsettiğim gibi kol kola girme dönemi. O yüzden çok iyi takım oyuncusu olmaları da gerekiyor Dışa dönecek donanımlara, dışa güven verecek donanımlara, 21 yüzyıl yetkinliklerine sahip olmalarına ve kendilerini sürekli geliştirecek yöntemleri bulmalarını öneriyorum. Özellikle ben çok fazla girişimci ile çalışma fırsatı buldum onlardan gördüğüm şey de cesaret ve tutkuydu. Başarıya götüren şey de cesaret ve tutkudur. Dolayısıyla aldıkları işi en iyi şekilde yapmaları Ülkeye de hizmet olacaktır.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı;

19 Mayıs’ta Atamızın huzurunda olacağız. Her zaman onun izindeyiz ve Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yoldan gitmekle de gurur duyuyoruz. Bu vesile ile de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyorum.


Röportaj için teşekkür ederim. 

 

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika: Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar
Son dakika: Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar
İzmir Büyükşehir Belediyesi aşure bereketini 12 bin kişiyle paylaştı
İzmir Büyükşehir Belediyesi aşure bereketini 12 bin kişiyle...