Gazeteci Ece İçmez’den Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa...

Gazeteci Ece İçmez'den Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce Röportajı: Halkımız için hizmetlerimize devam edeceğiz

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce,  Güzelbahçe Belediyesi projeleri ve Türkiye gündemi hakkında bilgi vererek Gazeteci Ece İçmez’in sorularını yanıtladı.

15 Temmuz 2022 - 11:00 - Güncelleme: 15 Temmuz 2022 - 11:09

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce,  Güzelbahçe Belediyesi projeleri ve Türkiye gündemi hakkında bilgi vererek Gazeteci Ece İçmez’in sorularını yanıtladı.


Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim Başkanım kısaca kendinizden bahseder misiniz?

-  1965 yılında Güzelbahçe'nin Yaka Mahallesi'nde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Güzelbahçe’de, lise öğrenimimi ise Karataş Lisesi’nde tamamladım.
1987 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tamamladım. 1992 yılında Narlıbahçe CHP İlçe örgütüne üye oldum. 1999 yılında CHP’den Güzelbahçe Belediyesi Meclis üyeliği yedek listesine yazıldım. 2003 yılında yedek listeden meclis üyeliğine girdim. 2004 yılı seçimlerinde CHP’den ikinci sıradan meclis üyesi oldum. 2009 yerel seçimlerinde CHP’den belediye başkanı  seçildim. 2014 yerel seçimlerinde CHP’den tekrar belediye başkanı seçildim. 2019 yerel seçimlerinde üçüncü kez CHP’den belediye başkanı seçildim. 2002-2007 yılları arasında İzmir Ziraat Odası’nda ikinci başkan olarak yönetim kurulunda görev yaptım. 2006 -2009 yılları arasında Güzelbahçe Belediye Spor Kulübü Başkanlığı görevinde bulundum. TMMOB Peyzaj Mimarları Odası,  İzmir Ziraat Odası, Güzelbahçe Kültür Sanat ve Musiki Derneği, Güzelbahçe Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Güzelbahçe Belediye Spor Kulübü Derneği'ne üyeyim. Evliyim ve iki çocuk babasıyım.

Güzelbahçe Belediye Başkanı olarak Başkanlık görevinizde üç yılı geride bıraktınız. ‘’İyi ki bu projeyi hayat geçirdim’’ dediğiniz proje hangisi? Bundan sonraki süreçte Güzelbahçe Belediyesi’nin en önemli projesi ne olacak?

-  Yaptığım her proje bizim için iyi ki yapmışım dedirtiyor. İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve kamu kurumlarıyla uyum içinde birbirinden önemli projeleri gerçekleştirdik. Devam eden ve yapılacak projelerimiz de mevcut. Güzelbahçemiz için hayata geçirdiğimiz küçük büyük her proje bize gurur veriyor ve dönüp baktığımızda iyi ki gerçekleştirmişiz diyorum. Tabi bizim için son 3 yıllık çalışmalarımızda İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Atatürk Mahallesi Çarşı Projemiz, çarşımızın çehresini değiştirdi. Esnafımızdan hiçbir şey talep etmeden bu projemizi 6 milyonluk yatırımla gerçekleştirdik. Yine Sağlık Bakanlığı ile uyum içinde mülkiyeti belediyemize ait yeri Urla Devlet Hastanesine tahsis ederek ve gerekli tüm altyapı hizmetlerini sağlayarak ilçemize poliklinik kazandırdık. Yine yapmış olduğumuz girişimlerle doğalgazı ilçemize kazandırdık. Üç Fidan Parkı, Rahşan&Bülent Ecevit Parkı, Güzelbahçe Tematik Parkı, 11 Eylül Kurtuluş Parkı, Erhan Baysan ve henüz isim vermediğimiz birçok parkı ilçemize kazandırarak aktif yeşil alan miktarını artırdık. Ayrıca Güzelbahçe Belediyesi Personeli Ormanı, Çulfa Ormanı, Özgürlük, Demokrasi ve Birliktelik Ormanı ve Z Kuşağı Ormanlığı oluşturduk. Toplamda 205 Bin m² pasif alanda binlerce zeytin, fıstık çamı, okaliptüs, dikimi gerçekleştirdik. İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle BİSİM’i ilçemize kazandırdık. Sokak arasında kalan Yelki Pazarı’nı, kapalı mekan oluşturarak modern bir görünüme kavuşturduk. Vatandaşlarımızın uygun fiyatlarla keyifli zaman geçirmeleri amacıyla üç noktada GÜZBEL Cafe’lerimizi açtık. Can dostlarımız için hayvan ambulansı hizmeti olan Haybulans’ı hayata geçirdik. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte devam eden 24,5 metre yolun ağaç taşıma ve temizlik çalışmaları belediyemizce yapıldı. Bundan sonraki aşamada İzmir Büyükşehir Belediyesi gerekli çalışmaları yapacak ve bu proje tamamlandığında Mithatpaşa Caddesi trafiğinde ciddi bir rahatlama yaşanacak. Yine İzmir Büyükşehir Belediyemizin ilçemizde kıyı düzenlemesi ve Olivelo rekreasyon alanı projeleri ilçemizin değerine değer katacak. Bunların dışında hedeflerimiz şunlar;

Çamlı Köy Meydanı: Güzelbahçe’de tüm mahallelere doğalgaz hattı döşendi. Bazı bölgelerin sorunu çözüldükten sonra doğalgaz çalışmaları başlayacak. Çamlı Köyümüze önümüzdeki yıl doğalgaz girdikten sonra seçim bildirgemizdeki ‘Meydan Projesi’ne başlayacağız.

Sahil Düzenleme Projesi: Bakanlığın istediği ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporunu belediyemiz hazırlayıp bakanlığa sunacak, sonrasında İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte proje üzerinde görüşüp çalışmalara başlanacak.

75. Yıl Cumhuriyet Bulvarı (24,5 Metrelik Yol): Yıllardır hayali kurulan bu yolla, 2021 yılında ilk ağaç taşıma işlemine başlayarak bu yıl içinde Ayşe Mayda Spor Tesisleri ile İlçe Emniyet Müdürlüğü arasındaki etabı tamamladık. Bu süreçten sonra İzmir Büyükşehir Belediyemiz, alanı programına alıp çalışmalara başlamasını bekliyoruz.

Özbilimkent Köprüsü: İlçede hayati önem taşıyan iki köprümüzü yapmıştık. Özbilimkent Köprüsü olarak bilinen Çamlıçay deresi üzerinde bulunan bu köprümüzü de tamamlayıp halkımızın hizmetine sunacağız.

Yeni Parklar: 10 yeni park ile 2 parkımızı da revize ederek 35 bin m² ‘lik alanda her ay bir park açılışı yapma hedefimiz olacak. Bu parkları yapmak için 3 milyon 750 bin TL’ye yakın bir bütçe öngörmekteyiz. 15 Mayıs 2022 - Erhan Baysan Parkı, 30 Temmuz 2022 - Orman Şehitleri Parkı, 4 Ağustos 2022 - Alpay Kandemir Parkı, 24 Eylül 2022 - Muhtar Erol Cengiz Parkları ilk etapta tarihlerini belirlediğimiz parklarımızı açıp hedeflediğimiz sayıyı tamamlayacağız. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye’mizinde Güzelbahçe’de 55 bin m²’lik alanda yeşil alan çalışması olacak.

Gençlik Merkezi: Güzelbahçe’deki gençlerimizin bir araya geleceği, projeler sunabileceği ‘Genç Çınarları’ Güzelbahçe’mizde yetiştireceğiz.

Kadın Dayanışma Merkezi: Kadınlarımızın yaşamış oldukları sorunlardan dolayı kendilerini güvende hissedebilecekleri bir yer yapacağız. 2023 yılında Kadın ve Aile Müdürlüğü kuracağız.

Kütüphane: Mevcut kütüphanelere ek olarak Güzelbahçe’mizde erişilebilir bir kütüphane oluşturacağız.

İnkaya Mağarası: Yelki Mahallesi’nde bulunan İnkaya Mağarası ile ilgili 9 Eylül Üniversitesi ile çalışmalar yaptık. Turizme kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor.

Körfezin tek mavi bayraklı plajı olan Güzelbahçe’de yaz hazırlıkları tamamlandı mı? Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

 - Mavi Bayraklı plajımız yaza hazır. Her yıl olduğu gibi ekiplerimiz alana girerek plaja kumlama, soyunma kabinleri, tuvaletler, duşluklar ve şemsiyeler yerleştirdi. Gerekli bakım ve temizlik çalışmaları yapıldı. Belediye bünyemizdeki cankurtaranlar yaz dönemi boyunca vatandaşlarımızın güvenliği için sahilde olacak. Vatandaşlarımız şezlong ve şemsiyeleri sahilimizde bulunan GÜZBEL Cafe aracılığıyla uygun fiyatlarla gün boyunca kullanabilecekler. Ayrıca soğuk, sıcak içeceklerimizden ve sandviç hizmetinden de çok uygun fiyatlarla faydalanabilecekler. Vatandaşlarımıza keyifli vakit geçirmelerini diliyoruz.   

Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi aileler Belediyenin sosyal yardım hizmetlerinden yararlandı. Kaç aileye destek olundu. Destek yardımları devam ediyor mu? 


-  45 Bin maskeyi kendi imkânlarımızla üretip vatandaşlarımıza dağıttık.

65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın market, pazar ve eczane ihtiyaçlarını karşıladık. 1.600 aileye erzak kolisi dağıttık. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle ekmek alamayan vatandaşlarımıza, 13 bin adet ekmeği ücretsiz dağıttık.

İş yerini kapatmak zorunda kalan 25 küçük esnafımıza, esnaf başı 150 TL’lik market çeki verdik, İlçemizdeki berber, kuaför, kahvehane, lokanta ve restoranlara 200 koli hijyen seti dağıttık. Esnaflarımızın zor günlerinde yanında olduk. Belediye Meclisinin aldığı karar ile Belediyeye ait iş yerlerindeki kiracılardan 3 aylık kira ve Pandemi sürecinde faaliyetleri durdurulan tüm iş yerlerinden çevre, temizlik ve reklam ilan vergisi almadık.

15 personel, 5 adet araç ile 30 ton iç ve dış mekân ilaçlaması yaptık.

Sokakta yaşayan can dostlarımızı unutmadık. 1 Ton mamayı her gün farklı 3 mahallemize olmak üzere 12 mahalleye dağıttım yaptık. Pandemi öncesinde olduğu gibi pandemi sonrasında da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza desteğimiz devam ediyor ve her zaman devam edecek.

Güzelbahçe Belediyesi olarak çocuklar için yaz spor okulları etkinlikleriniz devam ederken, Güzelbahçe Belediyesi Çamlı Köy Tiyatrosu ve Yetişkin Tiyatro Topluluğu'nun Çocuk Mahkumlara Tiyatro Terapisi etkinliği gerçekleştirdi. Bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?

 -  Çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri, kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıp gelecek için iyi bir altyapıya sahip olmaları amacıyla spor okulları açıp, herkese spor yapma imkânı sağlıyoruz. Uzman kadromuzla faaliyetlerini gösteren spor okulları kulüp takımlarımızın altyapısını oluştururken sağlıklı nesiller yetiştirmesi, boş zamanların değerlendirilmesi ve öz güvenlerinin kazanılması yoluyla da önemli misyonlar üstlenmektedir. Yaz Spor Okulları çocuklarımıza ve gençlerimize spor yapma olanağı tanıyacak. Futbol, basketbol, voleybol, cimnastik, aerobik, tenis, yoga ve pilates branşlarında faaliyet gösterecek yaz spor kursları üç ayrı spor salonunda, Ayşe Mayda, Kaan Yüce ve Yelki Spor Tesislerinde gerçekleştirilecek.

Güzelbahçe Belediyesi Çamlı Köy Tiyatrosu ve Yetişkin Tiyatro Topluluğu, Aliağa Şakran Ceza İnfaz Kurumu’ndaki genç, çocuk ve yetişkin mahkûmlara iki oyun sahneledi. Selin Akın Yadımoğlu eğitmenliğindeki çocuk, gençlik, yetişkin ve köy tiyatro ekiplerimiz hem Güzelbahçe’de hem de İzmir’in içinde ve dışında birçok oyun sahnelediler. Ancak Çocuk, genç ve yetişkin mahkumların önünde bir oyun sahnelemek bize gurur verdi. Oyuncularımız da eminim ki unutulmaz duygu dolu anlar yaşadı.

Geçtiğimiz yıllarda Güzelbahçe’ye yapılması planlanan Üniversite için adımlar atılıyor mu proje şu an ne aşamada?

-  Ekonomi üniversitesi proje yarışmasını tamamlayıp ödül törenini yaptı. Ekonomi Üniversitesi’nin ruhsatını hızlı bir şekilde çıkarıp üniversitemize kavuşacağız.

30 Ekim’de yaşanan büyük deprem sonrası, Güzelbahçe’de zarar gören evler oldu mu? Hasar sonrası ne gibi önlemler alındı? Ayrıca Güzelbahçe’ye Deprem öncü işaretleri izleme istasyonu hakkında bilgi verebilir misiniz?

-  İzmir’de 30 Ekim depremde Güzelbahçe zarar görmedi. Ama biz Güzelbahçe Belediyesi olarak deprem ile ilgili ciddi çalışmalara imza attık. Arama Kurtarma Derneği’ne (AKUT) arazi tahsis için meclis kararının ardından Doğa Hareketleri Araştırma Derneği’ne (DOHAD) de izleme istasyonu kurmaları için yer tahsisi yaptık.  Amacımız, depremle ilgili verilerin toplanıp değerlendirilmesini bir noktaya getirebilmek. DOHAD ile düzenlediğimiz protokol doğrultusunda meclisimizin de alacağı kararla Güzelbahçe’de yer sarsıntılarını kaydedip merkezde değerlendirilebilecek veriler elde edilecek. Hem belediyemiz hem de ilgili kurum üzerinden dileyen insanlar bilimsel çalışmalarında bu verilere ulaşabilmelidir. Bu ‘Erken Uyarı Sistemi’ söz konusu vakıf da yaptığı çalışmalarla deprem konusundaki bilgi zincirine bir halka koymaya çalışacaktır. Biz de bunu umut ediyoruz.

Güzelbahçe esnafının, vatandaşın sizden ne gibi istekleri oluyor? Vatandaşın en çok dile getirdiği sorunlar neler?

 - Esnafımız ve vatandaşlarımız bize en çok hayat pahalılığını şikayet ediyor. Geçim sıkıntısı ve işsizlik nedeniyle vatandaşlarımızdan çok şikayet ve iş başvurusu alıyoruz. Geçen ay açtığımız 45 kişilik işçi alımına 2000’e yakın başvuru aldık. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullarda hayat pahalılığında geçinmek gerçekten çok zor. İkinci olarak ilçemizde sık olarak elektrik kesintisi yaşanıyor. Şu an elektrik sağlayan kurumun altyapı yatırımları nedeniyle elektrik kesintileri maalesef yaşıyoruz. Bu konuda gerekli durumlarda yetkililerle görüşüp çalışmaları hızlandırmak için girişimlerde bulunuyoruz. Yine ilçemizde doğalgaz ve elektrik altyapı çalışmaları nedeniyle bozulan yollarımız oluyor. Gerekli altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra ekiplerimiz tarafından bozulan yolların tamiratları yapılıyor.

Türkiye ekonomisi sizce ne durumda?

 -  Ekonominin iyi değil. iyi olduğunu söylemekte polyannacılık oynamaktır. Ekonomiyi en iyi sokak söyler, pazarda pazarcı söyler, pazar arabasını dolduramayan Ayşe teyze söyler. Emekli maaşını aldığında torununa harçlık veremeyen Ahmet amca söyler. Tarlasını ekemeyen çiftçi söyler, ekonomimim iyi gitmediğini herkes söyler. Bir an önce kendi öz kaynaklarımıza dönmemiz gerekiyor. Dönmediğimiz sürece dışa bağımlı olur ve ekonomi hiçbir şekilde düzelmez. Güzelbahçe belediyesi olarak ekonomiyi iyi yönetiyoruz. Hiç kimseye borcumuz yok kamu dışında. Tüm ödemelerimizi düzenli bir şekilde yapıyoruz. Çalışanlarımızın maaşlarını zamanında ödeyerek hizmetlerimizi düzenli bir şekilde devam ediyoruz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi veya diğer Belediyelerle ortak çalışmalarınız neler?

 - İzmir Büyükşehir Belediyemizle yukarıda da bahsettiğimiz Atatürk mahallesi çarşı projesinden tutunda Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi ne kadar birçok projeye imza attık. Zaman zaman ilçe belediyelerimizle de ortak projeler yürütüyoruz.

Bu sefer tersten soracağım. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce olarak vatandaşlara söylemek istedikleriniz, onlardan istekleriniz var mı?

- Halkımızdan tek isteğimiz; Güzelbahçe’de yaşamanın ayrıcalığını yaşasınlar biz onlar için hizmetlerimize devam edeceğiz.

Röportaj için çok teşekkür ederim.

 

 

 

 

 

 

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika: Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar
Son dakika: Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar
İzmir Büyükşehir Belediyesi aşure bereketini 12 bin kişiyle paylaştı
İzmir Büyükşehir Belediyesi aşure bereketini 12 bin kişiyle...