Gazeteci Ece İçmez’den Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin...

Gazeteci Ece İçmez'den Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan Röportajı: Türkiye'de Bir İlk: Bu Fabrika'da Sadece Kadınlarımız Çalışıyor

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan Karaburun Belediyesi projeleri ve Türkiye gündemi hakkında bilgi vererek Gazeteci Ece İçmez’in sorularını yanıtladı.

30 Ağustos 2022 - 09:45 - Güncelleme: 30 Ağustos 2022 - 10:01

Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim Başkanım kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1971 Karaburun doğumluyum. Karaburun Mordoğanlı bir ailenin çocuğuyum. İlkokul ve ortaokulu Karaburun’da okudum. İzmir Kız Lisesi’nden sonra Dokuz Eylül Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. 22 yıl İzmir ve Karaburun’da serbest avukatlık yaptım. Eşim ve kendim gibi hukuk okuyan bir kızım var.

 2004-2009, 2009-2014, 2014-2019 yıllarında Karaburun ve Mordoğan Belediyesi’nde CHP Meclis Üyeliği yaptım, aktif siyasette bulundum.

Şimdi ise Karaburun Belediyesi’nin 119 yıllık geçmişinde göreve gelen ilk kadın Belediye Başkanı olmanın haklı gurunu yaşıyor, buna layık olmak için çalışıyorum.

Karaburun Belediyesi Başkanlık görevinizde üç yılı geride bıraktınız. ‘’İyi ki bu projeyi hayat geçirdim’’ dediğiniz proje hangisi? Bundan sonraki süreçte Karaburun Belediyesi’nin en önemli projesi ne olacak?

Aslında o kadar çok ki…Karaburun’un çehresini değiştiren çalışmalarımızın yanı sıra kadınlarımızın sosyal yaşamda daha aktif yer almaları için de özgün projeler üretiyoruz. Sınırlı olanaklarımızı en yüksek verimlilikte kullanmayı ilke edinerek; 2020 yılında hayata geçirdiğimiz Karaburun Belediyesi Zeytinyağı Fabrikası’ndan, Karaburun Belediyesi Keçi Peyniri Mandırası’na, yeni yaptığımız Eğlenhoca Meydan’daki kadınlara işlik ve pazara, köylerimizde üretici pazarından antika ve ikinci el pazarına, belediye bünyesine alınan Nergis Kafe’den, yazlık tüm tesislerimizde kadın istihdamına öncelik verdik.

Türkiye’de Bir İlk: Zeytinyağı Fabrikası’nda Sadece Kadınlarımız Çalışıyor

Karaburun Belediyesi’nin yarımadadaki tarımsal ürünlerin daha fazla katma değer yaratması için 29 Ekim 2020 tarihinde Cumhuriyet Bayramı’nda açtığımız Zeytinyağı Fabrikası’nda hem vatandaşlarımızın hem de belediyeye ait zeytinliklerdeki ürünlerin sıkımı uygun maliyetle yapılıyor. Tüm üretim süreçlerinde sadece kadınların çalışıyor olması ile İzmir’de ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyoruz. Fabrikanın gıda mühendisi başta olmak üzere operatör, yağ ölçüm, asit ölçüm gibi üretim süreçlerinin tamamında, yörede ikamet eden kadınlarımıza istihdam sağlıyoruz.

Karaburun Belediyesi Keçi Peyniri Mandırası ile hem kadınlara istihdam, hem gelir, hem sağlık

İlçedeki kıl keçisi yetiştiriciliğinin artırılması ve ilçeye daha fazla katma değer yaratması amacıyla kurduğumuz Keçi Peyniri Mandırası’nda da kadınlarımızı istihdam ediyoruz. Bir mühendis, dört teknisyen ve üç satış temsilcisi kadınımızdan oluşan ekibimiz, ilçeye özgü keçi peynirinin lezzetini tüm Türkiye’ye tanıtıyor.

Nergis Kafe’de ve yazlık tesislerde kadınlarımız çalışıyor

Karaburun ile özdeşleşen Nergis Kafemiz, Ocak 2020 içerisinde başta aşağı yenilenerek ilçeye özgü lezzetlerin üretici kadınlarımız tarafından sunulduğu yeni yüzüyle misafirlerini ağırlamaya başladı. Nergis Kafe içerisinde kadınlarımız istihdam edilmektedir. Aynı zamanda yöredeki kadın üreticilerin ürettiği ürünler kafe içerisinde satılmakta, kadınlara ekonomik açıdan gelir kaynağı olmaktadır.

* Anneye İş, Çocuğa Kreş Projesi

Anne-çocuk eğitim merkezleri kurularak kadınların istihdama katılabilmeleri için kurslar açtık. Burada 3-6 yaş arasındaki çocuklarımızın anneleri ile aynı çatı altında eğitim alması amaçlanmaktadır.

İlçedeki çocuklarımızın sosyal gelişimleri için uygun koşulları sağlamak, annelerinin ise ekonomik hayata katılımını sağlayacak mesleki eğitimler vermek amacıyla kurduğu ilk Masal Evi’ni Mordoğan’da hizmete açtık. İkinciyi de Karaburun Merkez’de açacağız. Karaburun Belediyesi bünyesindeki ilk Masal Evi’nde çocuklar eğitim alırken, annelerin de mesleki kurslarla ekonomik hayata katılmasını sağlanıyor. 3-6 yaş arasındaki çocuklara yönelik kavram çalışmaları, beden koordinasyon etkinlikleri, dil gelişimi etkinlikleri, resim, el sanatları, müzik, mutfak ve doğa atölyeleri gerçekleştiriliyor. Annelerimize yönelik mesleki beceri kazandırma amacıyla ilk aşamada Seramik, Sabun, Sepet, Makrome, Dikiş, Keçe İşleme, Sabun Yapım, Erişte, Mantı, Makarna Yapım eğitimleri veriliyor.

*Karaburun Belediyesi Semt Evleri Modeliyle Kurs Merkezleri kurduk

Eğlenhoca, Kösedere ve Mordoğan Mahallelerimizde açtığımız iğne oyası, makrome ve tel kırma kursları ile faaliyete başlayan ve kooperatifler aracılığı ile ürünleri gelire dönüşen Kurs Merkezlerimiz, kadınlarımıza ek gelire dönüştü.  Pandemi süreci ile bu atölyeler maske, siperlikli maske ve doktor önlüğü dikim atölyesi haline getirildi ve kadınlarımız gönüllü olarak ilçemizin ihtiyacı olan maskeleri ürettiler.

*Kadınlarımız seramik öğreniyor

Tamamen içi ve fırınları yenilenen Seramik Atölyesi’nde uzman eğitimcimiz eşliğinde yaz ve kış grubu olmak üzere her yıl yaklaşık 150 kadın eğitim ve sertifika almaktadır. Eğitimin yanında hem sosyalleşme hem de seramikten yaptıkları ürünleri satma olanağı sağlanmaktadır.

*Kadınların emeğiyle çocuklara sağlıklı oyuncak…

Köylerimizde ikâmet eden kadınlarımıza ek gelir elde etmeleri için özgün bir projeye başladık. Buna göre kadınlarımız el emekleri ile ördükleri bez oyuncaklar, Karaburun Belediyesi tarafından satın alınıyor. Oyuncaklar, Belediye’nin yeni bebeği olan çiftlere vermek için hazırladığı geleneksel Karaburun bohçalarına konuluyor ve Başkan İlkay Girgin Erdoğan tarafından ilçedeki çocuklara armağan ediliyor. Belediyecilik anlayışımızda, kadınlarımızın sosyal yaşama daha fazla katılmalarına, sofralarındaki ekmeği büyütmeleri özel bir önem veriyoruz. Onlara ek gelir sağlayan oyuncak üretimi arttıkça, ilçemizi ziyaret eden vatandaşlarımızın da bu oyuncaklardan satın almaları için kadınlarımıza imkân yaratıyoruz. Plastik kullanılmadan ve tamamıyla yünden yapılan oyuncakların çocukların sağlıklarına hiçbir zararı bulunmuyor.

Sağlık Yaşam Merkezleri

Baştan aşağıya yenilediğimiz Karaburun Belediyesi Mordoğan Sağlık Yaşam Merkezi’mizde haftanın altı günü 09.00-21.00 saatleri arasında uzman Beden Eğitimi öğretmeni eşliğinde kadınlara pilates, zumba ve fitness hizmeti veriliyor.

Bunun yanında kadınlarımıza Karaburun ve Mordoğan’da denize nazır açık hava pilates alanları oluşturduk. Yaz dönemi pilates ve yoga derslerimiz devam ediyor.

Kadınlarımıza Eğitim Seminerleri

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, ilçede Mayıs 2019’dan bu yana her ay bir mahallede kadınlar ile buluşuyor, kadınların sorunlarını, istek ve beklentilerini, önerilerini dinliyor. Çözüm önerileri, projeler, gerçekleştirilen çalışmaları kadınlara aktarıyor. Ayrıca her ay gerçekleştirilen buluşmalarda bir uzman eşliğinde iletişim, beden dili, doğru nefes teknikleri ve sağlık konularında kadınlara eğitim veriliyor.

Kadınlarımız, çocuklarımız yanında yanında gençlerimize çok önemli projeler de yaptık.

Gençlerimizin ve çocuklarımızın başta olmak üzere ilçe halkının spora erişimini kolaylaştırmak adına Spor Kulübü Derneği kurduk. Belediye Meclisi’nde alınan kararla adı “Karaburun Belediyesi Spor Kulübü Derneği” olarak tescillenen kulüp bünyesinde ilk aşamada Yelken, Voleybol, Basketbol, Cimnastik branşlarında kurslar açtık.

Ayrıca gençlerimizin her alanda kendilerini geliştirmeleri için Karaburun Merkez’de Karaburun Belediyesi Gençlik Merkezi’ni, Mordoğan Mahallemizde ise Mordoğan Kurs Merkezimizi hayata geçirdik. Kış dönemi ve yaz dönemi olmak üzere yüzlerce gencimiz ve çocuğumuza bir çok alanda kurs ve eğitim veriyoruz.

Köy meydanları, parklar, oyun ve spor alanları, yol çalışmaları, sosyal tesisler, kadınlara yönelik kurslar, gençlerimize yönelik kurslar ve sportif faaliyetler, çocuklarımıza yönelik sosyal alanlar, alt yapı ve üst yapı çalışmalarıyla temel belediyecilik sorumluluklarımızı yerine getirmeye özen gösterdik. Hasseki, Yeni Liman, Saip, Eğlenhoca, Mordoğan mahallemizde meydan düzenleme çalışmalarımızı tamamlayarak vatandaşlarımıza ilçe dokusuna uygun alanlar kazandırdık. Mahallelerimizde yol çalışmalarına devam ettik. Karaburun’da Kuyucak sahilimiz düzenlenerek çocuklarımızın, gençlerimizin ve kadınlarımızın spor yapabileceği ve sosyalleşeceği modern bir tesis yarattık. Karaburun Karayelaltı sahili düzenlenerek ilçemize keyifli bir yürüyüş parkuru kazandırdık. İzmir Büyükşehir Belediyemizin destekleri ile ilçemize onlarca çocuk parkı ve spor alanı ilçemize kazandırdık. Karaburun’umuzun beklentilerine yanıt verebilmek adına azim ve kararlılıkla hizmet sunarken, çevremizi, doğamızı ve kültürel değerlerimizi korumayı da ihmal etmedik. İlçemizde Belediye olarak atık ve geri dönüşüm hareketi başlattık. Plastik atıklar başta olmak üzere geri dönüştürülebilir atıkların kaynağında ayrıştırılmasını hedefleyen örnek bir çevre projesine imza attık. Gönüllü çevre temizliği kampanyaları düzenledik. 2021 yılında yine ilçemizde tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile bu alandaki projelerimiz ön plandaydı. Karaburun Belediyesi Keçi Peyniri Mandırası ile keçi üreticilerimizi desteklemeye devam ettik. Pandemi nedeniyle nergis, mandalina ve zeytin festivallerini gerçekleştiremesek de üreticilerimize destek olmaya devam ettik. Sultaniye üzüm üretiminin ilçemizde tekrar canlandırılması amacıyla yapılan projelerde yer aldık.

Yukarıda yer alan tüm çalışmalarımızın, gerçekleştirdiğimiz hizmetlerimizin ve projelerimizin yanında hayallerimizin önünde uzun bir yol var. Bugüne kadar olduğu gibi yine her zaman birlikte, omuz omuza heyecanımızı kaybetmeden çalışmaya devam edeceğiz. Karaburun’umuzu layık olduğu yere getirmek, doğal dokusunu koruyarak parlatmak ve hemşehrilerimizin hayat kalitesini yükseltmek için yolumuza çıkan bütün engelleri birlik ve dayanışma ile aşacağız.

Yakın dönem projeler:

  • Deprem nedeniyle hasar gören hizmet binamızı inşa etmek üzere tüm vatandaşlarımızın kolaylıkla erişebilecekleri bir konumda olan ve yıllardır kullanılmayan Karaburun Cezaevi arazisini satın aldık. Proje çalışmaları devam ediyor, bu alana hem belediye hizmet binamızı hem de ilçenin ihtiyacı olan kültür merkezimizi inşa edeceğiz.
  • İlçe merkezinde can dostlarımızı barındırmak için yetersiz kalan Geçici Hayvan Barınağı, Belediyemizin öz kaynakları ile yapılan Kösedere Köyü’ndeki 8 dönümlük araziye taşınıyor, Barınak çok kısa süre içinde faaliyetlerine başlayacak.
  • İlçe merkezindeki pazar alanında, vatandaşların alışverişlerini modern koşullarda yapabileceği, pazarın kurulmadığı günlerde katlı otopark olarak hizmet verecek alışveriş mekânı kazandıracağız.

-Karaburun Belediyesi’nin bütçe ve tasarruftaki gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz?

Bizlerden beklenen hizmetleri verebilmek için ilçemizin ve vatandaşlarımızın önceliklerini çok iyi belirlediğimiz; kaynaklarımızı etkili, ekonomik ve verimli şekilde kullandığımız olumlu üç yılı geride bıraktık. Mali anlamda da yasal yükümlülüklerimizi yerine getirdiğimiz, hizmet üreterek ilçemize değer kattığımız olumlu bir dönem geçiriyoruz. Gelirlerimiz artmakta, bütçemizi dengeli ve etkili bir şekilde yönetmekteyiz.

-Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi aileler Belediyenin sosyal yardım hizmetlerinden yararlandı. Kaç aileye destek olundu. Destek yardımları devam ediyor mu? 

Pandemi koşullarının toplumumuz üzerindeki ekonomik etkilerini azaltmak için dayanışma ve yardımlaşma ruhumuzla sosyal yardım projeleri düzenledik. 2020 yılında kurduğumuz Karaburun İletişim Merkezi aracılığı ile ilçemizdeki vatandaşlarımıza 24 saat hizmet vermeye devam ettik. İhtiyacı olan vatandaşlarımıza sosyal yardım paketleri, esnafa destek, yaşlılarımıza market alışverişi, uygun fiyatta sebze ve meyveye ulaşım için halk manav uygulamalarımızı sürdürdük. Berber, kuaför, güzellik salonu, kahvehane, kıraathane, kafeterya, internet kafe, servis şoförleri vs esnafımıza maddi, gıda kolisi ve hijyen hizmeti desteğinde bulunduk.


 

Karaburun Belediyesi olarak çocuklar için yaz okulları, atık kağıtları değerlendirmek açısından sepet yapım atölyesi, açık hava pilates eğitimleri gibi etkinlikler düzenliyorsunuz bunlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

 “Çocuklarımızın geleceklerinde donanımlı bireyler olması için daha da sosyalleşerek, sevdikleri ve ilgi duydukları alanlarda gerekli eğitimi ve desteği vermemiz gerekiyor. Belediyemiz tarafından ilçe merkezinde Karaburun Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi ve Mordoğan’da Kurs Merkezi’nde Yaz Okulları açtık. 7 – 13 yaş arası çocuklarımızın kişisel gelişimlerine destek olmak, yaz tatillerini keyifle ve öğrenerek geçirmelerini sağlamak amacıyla açılan Yaz Okulumuzda Sanat, Karikatür – Mizah ve Satranç Atölyelerinin yanı sıra Kitap Okuma,  Tiyatro ve İngilizce dersleri uzman eğitimciler tarafından veriliyor.

Bunun yanında çocuklarımız için Spor Kulümüz bünyesinde Yelken kurslarımıza, voleybol, basketbol ve jimnastik kurslarımıza devam ettik.

Belediyemizin kadınlarımız için düzenlediği pilates ve yoga kursları da ilçe merkezindeki Kuyucak Plajı’nda ve Mordoğan mahallemizde devam ediyor. Denize nazır açık havada spor yapmak isteyen kadınlarımız kurslarımıza yoğun ilgi gösteriyor.

Sepet yapım kursumuzun hikayesi daha da farklı aslında. Bölgemiz keçi yetiştiriciliğinin yoğun olduğu bir bölge. Keçi peyniri ise ilçemizde üretilmektedir. Belediyemizin Keçi Peyniri Mandırası da bulunmaktadır. Keçi peyniri ilçemizde sepet peyniri olarak geçmektedir. Kadim kültürümüzde, ilçemizde çokça şekilde yetişen kamışlardan sepet örülmekte ve keçi peynirleri bu sepetlere dökülmekteydi. Biz bu geleneği hem yaşatmak istiyoruz hem de kadınlarımıza gelir yaratmayı planlıyoruz.

30 Ekim’de yaşanan büyük deprem sonrası, Karaburun’da zarar gören evler olmuştu. Hasar sonrası ne gibi önlemler alındı?

30 Ekim 2020’de yaşanan 6,6 şiddetindeki depremde Karaburun’daki en fazla hasar alan yerleşim birimlerinin başında gelen Kösedere Köyü’müzde yıkılan 31 evden 13 tanesi, hasar gören evlerin doğal taşları kullanılarak Belediyemiz tarafından yeniden inşa edilecek.

Bir buçuk yıldır konteynerlerde ya da akrabalarında yaşayan, maddi durumu yeni konut inşa etmeye uygun olmayan depremzedelerin mağduriyetini Belediyemiz giderecek.

Depremzede hemşehrilerimizin hemen hepsi 70 yaş ve üzerinde, kuşaklar boyunca Kösedere’de yaşıyor. Doğal olarak evinden, sokağından, köyünden, komşusundan ayrılmak istemiyor. Depremde hasar gören evlerin pek çoğu taş ev olarak inşa edilmişti. Belediye olarak Sayın Valimizin olurları ile bedelsiz aldığımız bu taşları, yeni evlerin yapımında kullanacak, mimarileri  ilçemizin doğal dokusuna uygun evler inşa edeceğiz. Vatandaşımız yerinden yurdundan edilmeyecek. Kösedere Köyü’müzü bu şekilde kentsel dönüşüme de sokmuş olacağız. Karaburun Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün yaptığı saha çalışması ve mimari projelerin hazırlanmasının ardından konutların inşasının başlaması için ruhsat aşamasına gelindi.  Fen İşleri Müdürlüğü’müzün yapacağı ihale sonrasında evlerin inşaatı Belediye tarafından gerçekleştirilecek. Depremzedeler evlerinin iç dekorasyonunu ise kendi imkânları ölçüsünde gerçekleştirecek. 

Karaburun esnafının, vatandaşın sizden ne gibi istekleri oluyor? Vatandaşın en çok dile getirdiği sorunlar neler?

Göreve geldiğimizden bu yana hemşehrilerimiz Karaburun’da alt yapı, kanalizasyon ve yollarımız ile vatandaşlarımızın istek ve beklentilerini iletiyorlardı.

Karaburun’un onlarca yıldır beklediği su, kanalizasyon ve altyapı çalışmaları, 2019 yılı Kasım ayında Mordoğan’dan başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ile projelendirilen altyapı çalışmasının sonunda Mordoğan’a 110 kilometrelik kanalizasyon ile 8 kilometrelik yağmur suyu şebeke hattı kazıldı. Ayrıca bölgede 8 adet terfi merkezi kuruldu. 2021 yılı içinde proje tamamlanırken, 2022 yılı içinde Karaburun Merkez kanalizasyon ve alt yapı çalışmaları İzmir Büyükşehir Belediyemiz tarafından tamamlandı. Mordoğan’dan sonra sırada Karaburun yer alıyor. Karaburun’umuzu da İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile kanalizasyon probleminden kurtaracağız.

Vatandaşlarımızın uzun yıllardır haklı şikâyetlerine konu olan Yeniliman yolu sil baştan yenileniyor. İlçe merkezi ile son yıllarda nüfus yoğunluğu giderek artan Yeniliman arasındaki bağlantıyı sağlayan 7 kilometrelik yolda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZBETON Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan yenileme ve asfaltlama çalışmalarına, Belediyemiz de personel ve ekipman desteği sağlıyor. 3 hafta içinde çalışma tamamlanacak.

*Yine vatandaşlarımızın istek ve beklentileri kapsamında Batı mahallelerimizde kilit parke yapım işi ihalesi kapsamında 10.000 m² kilit parke, 1500 metre bordür döşeme çalışması yapılacak. İlçenin muhtelif yerlerine ise 40.000 m² kilit parke yapım işi yapılacaktır.

İlçe merkezimizde ve mahallelerimizde 50.000 m² kilit parke döşeme çalışmaları gerçekleştirdik.

*2019 Haziran ayından bu yana vatandaşlarımız tarafından talep edilen mahallelerimize İzmir Büyükşehir Belediyemizin desteği ile 21 adet Çocuk Parkı ve 10 takım spor aletleri seti temini yaparak montajlarını tamamladık.

*Yine vatandaşlarımızın istek ve beklentilerine konu olan; Karaburun’un en gözde plajlarından biri olan mavi bayraklı Kuyucak sahili ve Karaburun Belediyesi tarafından işletilen Kuyucak Kafe’yi, baştan sona yenilenerek vatandaşların hizmetine sunduk. Tesiste 700 metrekarelik çim alan, standartlara uygun plaj voleybolu sahası, yoga alanı, dış mekân satranç oyunu, spor alanları, kafe, şezlong ve oturma alanlarının yanı sıra yelken merkezi yer alıyor. Yetişkinlerimiz ve çocuklarımızın yaz tatillerinde hoşça vakit geçirebilmeleri için yelken, yoga, zumba, jimnastik, voleybol gibi ücretsiz kurs programları düzenleniyor.

*Kuyucak Plajı ile İskele’yi birbirine bağlayan ve ilçe halkının Karayelaltı olarak adlandırdığı yürüyüş yolunu baştan aşağı yeniledik, gece aydınlatması için led ışıklarla donattık ve halkımızın kullanımına sunduk. Yol, tuzlu suya dayanıklı kronman betonu ile kaplandı, tuzluluk ve kuraklığa dayanıklı ılgın ve iğde ağaçlarıyla, agave, ardıç, lavanta ve biberiye çalılılarından oluşan bir peyzaj düzenleme yapıldı, yamaçlar ise led ışıklarla donatılarak geceleri benzersiz bir güzelliğe kavuştu.

*İlçe merkezimizde can dostlarımızın barındırmak için yetersiz kalan Geçici Hayvan Barınağı, Belediyenin öz kaynakları ile yapılan Kösedere Köyü’ndeki 8 dönümlük araziye taşınıyor, Barınak çok kısa süre içinde faaliyetlerine başlayacak.


İzmir Büyükşehir Belediyesi veya diğer Belediyelerle ortak çalışmalarınız neler?

Konuşmamızın başlangıcından bu yana bahsettiğim gibi İzmir Büyükşehir Belediyemizin her alanda bizlere desteklere çok büyük. Bu vesile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’e ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratlarımıza ilçemize verdikleri büyük destek için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu sefer tersten soracağım. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan olarak vatandaşlara söylemedik istedikleriniz onlardan istekleriniz var mı?

Bizim işimiz elbette şikâyet etmek değil, çözüm üretmek ve hizmet etmek. Ben ve tüm ekip arkadaşlarım elimizdeki olanakları sonuna kadar zorlayarak yurttaşlarımıza ve misafirlerimize en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Ancak Belediyemizin hak ettiğimiz sağlık imkânlarına ve finansal güce ulaşabilmesi adına nüfusumuzu ilk aşamada 18 bine çıkarmamız gerekiyor. Biz bugün itibarıyla zaten 18 binin çok üzerinde, kışın en az 30 bin kişilik yerleşik nüfusumuza hizmet götürüyoruz. Yaz aylarında ise nüfusumuz 250 bin üzerine çıkmaktadır.

İkametgâhlarını Karaburun’a taşıyacak vatandaşlarımızla birlikte nüfusumuzun artması ile kamu kaynaklarından alacağımız genel bütçe vergi gelirleri pay oranımız artacaktır. Ayrıca ilk aşamada nüfusumuzun 18 bine ulaşması ile ilçemizde E2 kategorisinde bulunan ve uzman doktor olmadığı için ihtiyaca cevap vermekte zorlanan mevcut hastanemiz E1 grubuna dönüşecek, hastanemize uzman doktor atanacaktır. Bu göreve seçilirken Karaburun’u ortak akılla ve her hemşehrimizin katkısıyla yöneteceğimizin sözünü vermiştik. Bu çağrımızı yine tüm hemşehrilerimiz adına dile getirirken, daha kaliteli hizmet üretmek adına hakkımız olan bir kaynağı talep ettiğimizi de vurgulamak istiyorum.

Röportaj için çok teşekkür ederim.

 

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın Özgeçmişi

1971 yılında İzmir’in Karaburun ilçesinde doğan İlkay Girgin Erdoğan, ilk ve orta öğrenimini Karaburun’da tamamladı.

İzmir Kız Lisesi’ndeki lise eğitimi sonrasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1997 yılında mezun oldu.

İzmir Barosu’na kayıtlı olarak, 1997-2019 yılları arasında İzmir ve Karaburun’da serbest avukatlık yapan Başkan İlkay Girgin Erdoğan; imar hukuku, gayrimenkul hukuku ve miras hukuku dallarında uzmanlaştı.

2004-2014 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Mordoğan Belediyesi Meclis Üyeliği, Belediye Meclis Başkan Vekilliği, Hukuk Komisyonu Başkanlığı, İmar Komisyonu Üyeliği, Bütçe Plan Komisyonu Üyeliği görevlerini sürdürdü.

Mordoğan Belediyesi ile Karaburun Belediyesi’nin birleşmesi sonrasında 2014-2019 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Karaburun Belediyesi Meclis Üyeliği, Belediye Meclis Başkan Vekilliği, İmar Komisyonu Başkanlığı ve Hukuk Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

31 Mart 2019 tarihide yapılan yerel yönetim seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Karaburun Belediye Başkan Adayı gösterilen Erdoğan, yüzde 49,28 oy alarak, ilçenin 117 yıllık tarihinde bu göreve gelen ilk kadın belediye başkanı oldu.

Mordoğan Çok Amaçlı Üretim Pazarlama ve İşletme Kooperatifi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Mordoğan Şubesi üyesi olan Erdoğan, siyasi yaşamı boyunca Karaburun Yarımadası’nda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına destek verdi.

Meslektaşı Avukat Teoman Erdoğan ile evli olan İlkay Girgin Erdoğan; Doğa Erdoğan’ın annesi ve İngilizce biliyor…

 

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Büyükşehir Belediyesi UKOME kararına dava açıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi UKOME kararına dava açıyor
 İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bakırçay Üniversitesi Arasında “Eğitimde İşbirliği Protokolü” İmzalandı
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bakırçay Üniversitesi...