Haber Müdürü Ece İçmez’den  Cumhuriyet Kadınları Derneği...

Haber Müdürü Ece İçmez'den  Cumhuriyet Kadınları Derneği İzmir Şube Başkanı Zuhal Of Röportajı

04 Mayıs 2020 - 09:21 - Güncelleme: 04 Mayıs 2020 - 10:17

Cumhuriyet Kadınları Derneği İzmir Şube Başkanı, Zuhal Of, Egeningazetesi Haber Müdürü Ece İçmez’in sorularını yanıtladı.

 

Zuhal Hanım öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim biraz kendinizden bahsedip derneğinizi tanıtabilir misiniz?

- Cumhuriyet Kadınları Derneği 5-Aralık 1997 yılında kuruldu.Tüzüğün amaç maddesi: Cumhuriyet Kadınları Derneği, Ulusal Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Devrimleri ile kazanılmış olan ekonomik ve siyasal bağımsızlığın, özgürlük, demokrasi ve aydınlanmanın korunması, ülke ve halk yararına geliştirilmesi için çalışır.

İzmir Şubesi 1998 yılında kuruldu. Buca, Bornova, Karşıyaka, Narlıdere, Tire ve Güzelbahçe şubelerimiz var. Türkiye çapında 83 şube faaliyet yürütmektedir. Cumhuriyet Kadınları Derneği hiçbir yabancı kurumdan fon almaz.

Biz milli mücadelede vatanın kurtuluşu ve Cumhuriyet devrimlerinin gerçekleşmesinde emeği geçen kadınlarımızın bıraktığı onurlu duruşun sahibi olmak için titiz davranıyoruz. Biz milli kadın hareketiyiz, hiçbir yabancı proje içinde olmayız, ayağımız Türkiye toprağına basan, sorunlarımızı kendimiz çözebilecek kabiliyetimiz ve gücümüz var, geçmişimizden güç alıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü dünyaya getiren saygıdeğer Annemiz Zübeyde Hanımın mezarı her sene Anneler gününde ziyaretçi akınına uğruyor bu sene Anneler Günü Mayıs’ın 17’si Pazar gününe denk geliyor. Ülkemizde yaşanan Coronavirus sebebiyle de İzmir’de sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi çok yüksek bir ihtimal. Bu sebeple daha öncesinde bir ziyaret gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz?

- Anneler Günü için o güne kadar durumun ne olacağına bakacağız. Önceliğimiz evde kalarak verilen mücadelenin, emeklerin ne kadar zorlu ve değerli olduğunu bilmemiz, sorumluluklarımızı yerine getirmemiz önemlidir. Milli Egemenliğimizin 100. Yılını nasıl evde kutladıysak yine evlerimizden ve sosyal medya üzerinde mesajımızı veririz. Ayrıca belirteyim, anneler gününün bizim milli tarihimizle bir bağlantısı yoktur. Bütün dünyada bugün kutlanıyor,  buna kutlama demek de pek doğru gelmiyor anma sanki daha doğrudur,  bu benim şahsi düşüncem. Hepimizin bildiği gibi özel anma günleri gerçek amacından saptırılıp tüketime yöneltilen, içi boşaltılan, değersizleştirilen günlere döndü. Umarım yaşadığımız bu zorlu günler kendimizi gözden geçirmek için bir fırsat olur.

Başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi  Zübeyde Hanımı rahmet ve minnetle anıyoruz.

Şehidinin cenazesi başında vatan sağ olsun diyen elleri öpülesi şehit annelerimizin, Diyarbakır HDP İl binası önünde  “Başlarım sizin Kürdistan davanıza”  diye terör örgütüne meydan okuyan Diyarbakır annelerinin anneler günü olsun.

Corona savaşının en ön cephesinde mücadele eden sağlık emekçilerimize binlerce teşekkür, hayatlarını kaybedenleri şükran ve minnetle anıyoruz.

Soruyu sorarken bile utanmama sebep olan ‘Çocuk gelinler’ hakkındaki düşünceleriniz neler?

- Resmi nikâh olmadan imam nikâhına hayır için dava açıldı. Küçük yaşta evlilik konusunda dava açtık, onun yasal düzenleme çalışmaları yürütülüyor.

Ülkemizde kadın hakları ve çocuk hakları yeterli derecede korunuyor mu hangi konular da iyileştirme yapılabilir?

- Kadına yönelik şiddette yasalar yeterlidir, hatta ağırdır.  Kadına yönelik şiddet suçtur hatta ağır suçtur. Bütün bir toplum ve devlet bununla mücadele ederek seferberlik halinde olaya bakarak önlenebilir.

‘’Çağdaş, bilimsel, milli ve laik bir eğitim istiyoruz.’’ demiş ve  Atatürksüz müfredat değişikliği konusunda dava açacağınızı söylemiştiniz bu durum ne aşamada?

- Laik, Bilimsel, Milli eğitim Türk milletinin olmazsa olmazıdır. Atatürksüz müfredat yine bizim için olmazsa olmazdır. Bugün kadına ve çocuğa şiddet, cinsel taciz ve cinayetlerin önemli etkenlerden biri eğitimsizlik diyoruz doğru ancak nasıl bir eğitim?  İşin püf noktası burada. Eğitim devlet tarafından ve tamamen parasız olmalı. Tevhidi tedrisat Kanunu harfiyen uygulanmalı, eğitim kesinlikle tarikatlara ve cemaatlere verilemez. Ülkemizin son yıllarda yaşadığı yobaz terör örgütü FETÖ ve PKK bunun acı örnekleridir. Kendi meclisini bombalayan, askerine, yargısına kumpas kuran polisine kurşun sıkan bu güruh nerelerde yetişti, bu hale geldi? FETÖ’nün ışık evlerinde tarikat ve cemaat yurtlarında yetiştiler.İki bakanlığımızın başında Milli yazıyor, biri Milli Savunma Bakanlığı diğeri Milli Eğitim Bakanlığı: bu bile bize Laik, Bilimsel Milli ve Atatürkçü bir müfredatın ne denli önemli olduğunun işaretidir. Eğitimle orta çağ kalıntıları temizlenir, vatanına, milletine bağlı dürüst, sorumlu iyi yurttaş olur, falan tarikatın cemaatin grubun tebaası olmaz Türkiye cumhuriyeti yurttaşı olur. Eğitimle kadın erkek arasındaki eşitsizlikler giderilir. ATATÜRK” Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler ve mensuplar devleti olamaz” demişti.  Bunlarla mücadele edilir, çünkü gericiliğin, bölücülüğün ve orta çağ ilişkilerinin temsilcilleridir. Kurtuluş savaşı sırasında da karşımızdaydılar bugün de karşımızdalar. Bu acı gerçeği bazıları yaşayarak öğrendi. Atatürksüz Müfredat ile ilgili dava açmadık sanırım açma yetkimiz olmadığı için…

Okullarda Andımızın kaldırılmasına ilk tepki veren isimlerden birisiniz Coronavirus salgını bittikten sonra öğrencilerin yeniden Andımızı okuması ile ilgili bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

- Andımızın tekrar okutulması için dava açıldı ve kazanıldı. Ancak isteyen okul okur diye serbest bıraktılar. Bizim Türkiye çapında açtığımız kampanyanın kapsamı :” Yasak madem kalktı bunun bir genelgeyle eskiden olduğu gibi bu gün de okullarda zorunlu okutulmasıdır”Andımız kampanyasının devamı konusuna gelince, Türkiye’de güçlü bir milli uyanışın olduğunu hepimiz gözlemliyoruz. Türk Milleti Batı tarafından bize dayatılan kimliksizliği reddeder. Türkiye Cumhuriyetini kuran Türk halkına Türk Milleti denir. Ne mutlu Türküm diyene. Atatürk Milliyetçiliği kimliğimizdir.

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak sosyal sorumluluk projeleriniz neler?

Projelerimiz :2019 yılı ağustos ayında Ankara'da şubeler toplantısı düzenledi.

Hayata Tutun Hayatta Tutun>Anneler hareketi Madde bağımlılığına karşı kampanya başlattık.Eğitim toplantıları, paneller, konferansları düzenlendi.Afişler, broşürler hazırlandı. Emniyet müdürlüğü, valilik, kaymakamlık, belediyeler, meslek odaları, sendikalar ve spor kulüplerine verilmek üzere dosya hazırlandı. Bazı kurlarla görüşüp ortak çalışma için fikir oluştu, ancak salgın nedeniyle her işte olduğu gibi kaldı.Şu durumda her kesimde olduğu gibi bir belirsizlik var, büyük ekonomik sorunlar olacaktır.Önceliğimiz ne olur şimdiden bir şey söylemek için sanırım erken. Konu ile ilgili broşürümüz ektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

- Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de COVID-19 mücadelesi yürütülüyor. Ciddi ekonomik bir krizle karşı karşıya olduğumuz hepimizin malumu. Milletçe nasıl bunun üstesinde geliriz gücümüzü nasıl birleştiririz. Önceliklerimiz ne olmalı bunu çok iyi tespit etmeliyiz.

Röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için tekrar teşekkür ederim.

-Ben de size ve egeningazetesine çok teşekkür ederim.

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Saime Bircan Sak
    8 ay önce
    Çağdaş türk kadınının Atatürk ilkelerine, bilim ve sanata verdiği önemi gösteren aydın yurtsever baskanimizin çalışmalarını takdirle karşılıyor kutluyorum. Başarılarının devamını dilerim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2021 yılı Bedelli Askerlik Ücretine Zam
2021 yılı Bedelli Askerlik Ücretine Zam
Gıda fırsatçıları için Erdoğan: Gerekirse her dükkana kolluk kuvveti koyarız
Gıda fırsatçıları için Erdoğan: Gerekirse her dükkana kolluk...