Haklarında çıkan haber, bilgi ve belgeleri arama motorlarından...

Haklarında çıkan haber, bilgi ve belgeleri arama motorlarından kaldırtabilecekler

13 Nisan 2021 - 11:23 - Güncelleme: 13 Nisan 2021 - 11:40

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı kanun çerçevesinde, vatandaşların artık "Unutulma Hakkı"nı kullanabileceklerini bildirdi. Böylece vatandaşlar isimleriyle ilgili çıkan haber, fotoğraf, video, bilgi ve belge gibi verilerini bir dilekçe ile internet arama sonuçlarından kaldırtabilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, "Unutulma Hakkı" ile ilgili sosyal medyadan bir açıklama yaptı. Vatandaşların artık bu hakkı kullanabileceğini belirten Bakan Yardımcısı Sayan, şu ifadeleri kullandı:

"Avrupa ülkelerinde normatif olan unutulma hakkının vatandaşlarımız içinde uygulanması için büyük bir mücadele verdik. 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı kanun çerçevesinde, vatandaşlarımız artık 'Unutulma Hakkı'nı kullanabilecekler. Peki unutulma hakkı nedir? Kişilerin ya da kurumların internet aramaları sonuçlarında isimleriyle ilgili çıkan haber, fotoğraf, video, bilgi ve belge gibi verilerin artık internet arama sonuçlarında olmasını istememe hakkıdır. Unutulma Hakkı; Dijital hafızada yer alan geçmişte yaşanılan olumsuz olayların bir süre sonra unutulmasını, başkalarının bilmesini istemediği kişisel verilerin silinmesini ve yayılmasının önlenmesini sağlıyor."

DİLEKÇEYLE BAŞVURU YAPILACAK

Söz konusu hakkın kullanılması için kişilik hakları ihlal edilen vatandaşların, sulh ceza hakimliğine dilekçeyle başvurabileceklerini kaydeden Sayan, "Böylece hakimler, başvuranın adının, ihlale konu internet adresleriyle ilişkilendirilmemesine (unutulma hakkı) karar verilebilecek. İnternet şirketleri, Avrupa adli makamları ve vatandaşlarına nasıl hizmet veriyorlarsa, bu ülkeye de öyle hizmet edecekler. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Unutulma Hakkı yürürlüğe girdi! Artık vatandaşlar haklarında çıkan bilgi ve belgeleri arama motorlarından kaldırtabilecek

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / MUHAMMET MÜCAHİT DERELİ

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DİSK'ten dikkat çeken araştırma: Yoksul sayısı arttı
DİSK'ten dikkat çeken araştırma: Yoksul sayısı arttı
Konut fiyatları tavan yaptı: İstanbul, Ankara ve İzmir'de m² fiyatı uçuşa geçti
Konut fiyatları tavan yaptı: İstanbul, Ankara ve İzmir'de m²...