İzmir’in kadın kahvecisi Jale Büyükdemir, İzmir Kahveciler...

İzmir'in kadın kahvecisi Jale Büyükdemir, İzmir Kahveciler Odası Başkanlığına aday

07 Ocak 2022 - 18:15 - Güncelleme: 07 Ocak 2022 - 18:24

İzmir'de Ocak ayında yapılacak olan Kahveciler Odası Başkanlığı seçimleri için ilk defa bir kadın esnaf adaylığını açıkladı. Hedef ve projeleri için Büyükdemir, “Bu işin kadını erkeği olmaz” dedi.

İzmir’de 13 yıldır kahvecilik yapan Jale Büyükdemir, İzmir Kahveciler Odası Başkanlığı'na aday oldu. Kentteki kahvehaneleri tek tek gezerek projelerini anlatan kahveci, “Beni görünce ilk başta şaşıranlar oluyor ama projelerimi anlattığımda sektöre kadın eli değmesi gerektiğini söylüyorlar” dedi.


Asıl mesleği anaokulu öğretmenliği olan 50 yaşındaki Jale Büyükdemir, 13 yıl önce baba mesleği olan kahveciliğe adım attı. İzmir Poligon’da kahvehane işleten Büyükdemir, 9 Ocak tarihinde yapılacak İzmir Kahveciler Odası Başkanlığına da adaylığını koydu. İzmir’deki kahvehaneleri gezerek esnafa projelerini anlatan Jale Büyükdemir, müşterilerle sohbet edip onlara çay servisi yapmayı da ihmal etmiyor. Seçim öncesi esnaf gezilerinde kendisini gören esnafın ilk başta şaşkınlık yaşadığını ifade eden Büyükdemir, “Esnaf beni görünce önce şaşırıyor. Sonra kendimi tanıtıyorum. Kahveci kızı olduğumu, 13 yıldır kahvecilik yaptığımı anlatıyorum. Tepkiler çok olumlu geliyor. Bir kadın eli değmesi gerektiğini, bir kadının sorunların çözümüne daha çok yardımcı olacağını söylüyorlar. Seçim çalışmalarında bir kahveye girdiğimde müşteriler de dahil olmak üzere şaşıranlar elbette oluyor. Denetmen sanan, vergi memuru sanan oluyor. Esnafla konuşunca müşteri de kulak veriyor. Müşteriler de ‘Kadın her yerde olmalı’ diyor. Kadın; derler, toplar, hizmet verir. Kadının girdiği yer daha temizdir. Kadının olduğu yerde küfür olmaz, erkekte duruş değişir. Bu yüzden bizim sektöre de bir kadın eli değmeli” diye konuştu.

Kadın kahveci, oda başkanlığına talip1-yenigün

"Esnafın oyuna talibim"


"Yıllarca aidat ödedik ama mevcut yönetim ne yaptı?" diye soran Büyükdemir, "20 yıllık bir başkan var. Aidat almak haricinde esnafına ne yaptı? Bu kurumu aktif hale getirmek ve esnafa katkı sunmak için yola çıktım. Güçlü bir kadromuz var. Adaylık sürecimizde kapı kapı gezerek projelerimizi anlatıyoruz. Bizim esnaf olarak kullandığımız ürünler belli ama bugüne dek indirimden yararlanmamız için hiçbir şey yapılmadı. Örneğin her kahvehanede doğalgaz yok. Tüp kullanan esnaf var. Bugüne dek tüp sektörü ile bile bir anlaşma yapılmamış. Esnafta bir inançsızlık hakim. Daha oda başkanının yüzünü gören yok. Başkanlık, koltukta oturmakla değil, esnafına dokunmakla olur. Ben bütün kahveci esnafın oyuna talibim, esnafın sesi olmaya talibim, onların yüreği olmaya, sorunlarına çözüm bulmaya talibim" diye konuştu.

CHP MECLİS ÜYESİ ERTUĞRUL CİVELEK'TEN DESTEK

Bayraklı CHP meclis üyesi  Ertuğrul Civelek'i kahvesinde ziyaret eden  Jale Büyükdemir ''abim gücümüze güç oldun. Hep birlikte başaracağız.'' açıklamasında bulunurken Ertuğrul Civelek ise her türlü estek için yanınızdayız mesajı verdi.


Bayraklı Belediyesi Meclis üyesi Bayraklı çarşı esnafları dayanışma dernek başkanı Ertuğrul Civelek ayrıca açık destek verdiğini aynı zamanda yönetimde olduğunu belirtti. Ertuğrul Civelek ''Kahveci kardeşlerimizin gözü kulağı sesi olmaya geliyoruz, pandemi sürecinde kahveci çay ocaklarının ne kadar mağdur olduğunu biliyoruz.'' dedi.

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sanata kendini adamış bir oyuncu Aktris/Oyuncu/Yazar Sevtap Çapan
Sanata kendini adamış bir oyuncu Aktris/Oyuncu/Yazar Sevtap Çapan
İzmir'deki çifte cinayetin zanlısı tutuklandı
İzmir'deki çifte cinayetin zanlısı tutuklandı