İzmir Koruyucu Aile Derneği Başkanı Gülsün Erdinç Röportajı...

İzmir Koruyucu Aile Derneği Başkanı Gülsün Erdinç Röportajı : Sevgisizlik şiddete eş değer travma yaratmakta

İzmir Koruyucu Aile Derneği Başkanı Gülsün Erdinç, Gazeteci Ece İçmez’in sorularını yanıtladı.

25 Nisan 2022 - 10:38

Hiçbirimiz tabi ki ailemizi seçemiyoruz. Ben sevgi ve eğitimin her şeyi düzelteceğine inanıyorum, koruyucu aile olma fikri de burada önem taşıyor. Sevgisini ve ilgisini verip, eğitimine katkı sağlayacak bireylerin çocuk sahibi olmasından yanayım. ‘’Annemle babam beni neden istemedi, ailem neden bana bakamadı’’ gibi sorularla büyümeye çalışan binlerce çocuklarımız var.  İzmir Koruyucu Aile Derneği Başkanı Gülsün Erdinç koruyucu aile olmanın önemini anlatarak sorularımıza ışık tutacak.
Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?
 

 • Merhaba öncelikle koruma altındaki çocuklarımızın seslerini duyurabilmek adına söyleşi teklifinize çok teşekkür ederim. Ben Gülsün Erdinç. Üç biyolojik bir kalbiyolojik olmak üzere dört çocuk annesi bir iş kadınıyım. 2016 yılından buyana da kurucu başkanı olduğum İzmir Koruyucu Aile Derneğinin başkanlığını yürütmekteyim. Aynı zamanda bu yıl kuruluşu tamamlanan Çocuklar İçin Elele Federasyonunun yönetim kurulu üyesiyim.


Koruyucu aile nedir?
 

 • Koruma kararı ile devlet korumasına alınan çocuklarımıza, kısa ya da uzun süreli bakım veren, Sosyal Hizmet Uzmanlarınca değerlendirildikten sonra, Valilik onayı ile yanlarına çocuk yerleştirilen kişilere Koruyucu Aile denir.


Koruyucu Ailenin önemi nedir?
 

 • Sevgisizlik şiddete eş değer travma yaratmakta, çocuklarımız değerli olma duygusunu yaşayamamakta. Aile temelli bakım sistemleri tam da bu noktada önemli olmakta. Yoksa çocuklarımızın her türlü fiziki ihtiyaçları karşılanıyor kurumlarda. Bireyin gelişiminde önemli olan, değerlilik duygusu, özgüven, dinlenen kişi olmak gibi temel ihtiyaçları ise sadece Aile içinde sağlamak mümkün. Yarının sevgi dolu, çözüm üretebilen, sağlıklı bireylerini yetiştirebilmenin yolu toplum olarak bu sisteme destek olmaktan, sahiplenmekten geçiyor.

Türkiye’de diğer derneklerle birlikte koruyucu aile sayısı kaç? Koruyucu aileler yeterli sayıda var mı?
 

 • 2020 Verilerine göre 6.481 koruyucu aile yanında 7.864 çocuğumuzun bakımı sağlanmaktadır.

Koruyucu Aile Derneklerinin sayısı 20 civarında oldu. Bu derneklerin 5i bir araya gelerek Çocuklar İçin Elele Federasyonunu kurdu. İki derneğin daha katılımı ile şu anda 7 dernek el ele devam ediyoruz Çocuklar İçin demeye...
Koruyucu aile olarak da yeterli sayıya ne yazık ki ulaşamadık.

İzmir’de bünyenizde bulunan kaç koruyucu aile bulunuyor?
 

 • İzmir de 384 Koruyucu Aile yanında 433 çocuğumuz büyümekte. İzmir Koruyucu Aile Derneği bünyesinde de 47 üyemiz 20 den  fazla da aktif gönüllümüz var.   


İstimara uğramış ya da şiddet görmüş çocuklara nasıl destek olunuyor?
 

 • Aslında her çocuğun durumu kendine özgü. İZKAD olarak Koruyucu Ailelerin güçlendirilmesini, çocuğa yapılan en anlamlı destek olarak görüyoruz. Gönüllü Psikiyatr ve psikologlarımız var. Hem ailelerle hem çocuklarla ayrı ayrı çalışmalarımız oluyor. Yaşama güvenle bakabilen yetişkinler olsunlar istiyoruz.


Belediyelerle, STK’larla ortak yürüttüğünüz projeler var mı?
 

 • Elbette. Pandemi öncesi Büyükşehir Belediyesinin 8 Mart Kadınlar Günü kutlamalarında yer aldık. Çiğli Belediyesi ile güzel işbirliklerimiz var. Bunun yanı sıra faaliyet ve projeler kapsamında sürekli iletişim kurduğumuz ve işbirliği içinde olduğumuz STK’lar mevcut. Alanımıza destek verebilecek olan sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar yapmak hepimizi güçlendirir.


Koruyu aile, Gönüllü Anne nasıl olunuyor? Şartlarınız neler?
 

 • Koruyucu Aile olmak için öncelikle koşulsuz sevgi ile kabullenmek gerekiyor. Tabii bu yazılı olmayan bizim sahadan öğrendiğimiz, kendi içimizde öne çıkardığımız bir kural. Yasal gereklilikler ise çok kolay. T.C. Vatandaşı iseniz, 25- 65 yaş aralığında, bulaşıcı bir hastalık taşımayan, sabıka kaydı olmayan, kendine ait bir geliri olan, yaşadığı konutta çocuğa verebileceği bir odası bulunan, evli ya da bekâr fark etmeksizin, ilkokul mezunu herkes koruyucu aile adayı olabilir.

Gönüllü ailelik ile koruyucu ailelik farklı statüler.
Gönüllü Aileler de Sosyal Hizmet uzmanlarının incelemesinden geçiyorlar. Çocuklarla düzenli aralıklarla görüşüyorlar. Hafta sonları, bayramlarda ya da tatillerde evlerinde konuk edebiliyorlar.
Koruyucu Ailelere ise çocuk yerleştirildikten sonra çocuk sürekli aile ile birlikte yaşıyor. Çocuğun yaşına ve eğitim durumuna göre isteyen koruyucu aileye ücret ödeniyor.

Koruyucu ailelikten evlat edinmeye aynı şey mi?

 • Her iki kavram da Aile temelli bakım sistemi. Koruyucu Ailede çocuğun adı soyadı değişmez, yani çocuk sizin kimliğinize geçmez. Oysa evlat edinmede çocuk sizin kimliğinize geçer ve sizin soyadınızı taşır.


Koruyucu aileler eğitim alıyor mu?

 • Aile ve Sosyal Hizmetler İl müdürlüklerince uygulanan bir eğitim programı var. Ancak pandemi süresince birçok şey gibi kesintiye uğradı. Biz derneğimizde duygu deneyim paylaşımı adı altında buluşmalar yapıyoruz. Zaman zaman aday aileler de katılıyor. Bu paylaşımlar bizleri güçlendiriyor, karşılaştığımız sorunların çözümünü kolaylaştırıp, yalnız olmadığımızı hissettiriyor.


Koruyucu aile olduktan sonra ihmal ya da şiddet nedeni ile koruyucu aileliği sonlandırılanlar var mı ?
 

 • Çok az da olsa ne yazık ki böyle örnekler var.  İncelemelerde çok özenli davranılsa da insanın olduğu tüm sistemlerde olduğu gibi hem çok güzel, çok başarılı örnekler, hem başarısızlar var.


Sevgi İvmekleri projeniz gibi projeleriniz var mı açıklayabilir misiniz?
 

 • Derneğimizde duygu deneyim paylaşımı yaptığımızdan bahsetmiştim. Pandemi öncesinde dernek gönüllülerimiz tarafından yürütülen hobi atölyelerinden çıktı sevgi ilmekleri projesi. Sürdürülebilir bir proje zaten. En son 17 Nisan 2022 ‘de İzmir Maratonunda koştuk. 23-24 Nisanda da Çiğli Belediyesinin çocuk şenliğinde olacağız.

Röportaj için çok teşekkür ederim.

 •  Bizim sesimizi duyurmamıza destek olduğunuz için ben teşekkür ederim.

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika: Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar
Son dakika: Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar
İzmir Büyükşehir Belediyesi aşure bereketini 12 bin kişiyle paylaştı
İzmir Büyükşehir Belediyesi aşure bereketini 12 bin kişiyle...