İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı’dan İnfluenza...

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı'dan İnfluenza aşısı açıklaması

21 Aralık 2020 - 13:27

(Özel Haber - Ece İçmez) İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, Sağlık Bakanlığı'nın bu sabaha karşı aldığı influenza aşı listesi ve kişi influenza sorgulama servislerinin ikinci bir duyuruya kadar kapatılmasının ardından ''İnfluenza aşısının uygulanma sürecinde yaşanan hataların tekrarlanmaması için bu tür kararlarda meslek örgütlerinin de görüş ve önerileri dikkate alınmalıdır.'' açıklamasında bulundu.

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı: İzmir'de her gün 450-600 arası  pozitif test görüyoruz

Yaz aylarından itibaren yaklaşan sonbahar ile birlikte artış gösterecek grip ve benzeri hastalıklar için tedbir alınmasını,  yeterli dozda grip aşılarının  geçikilmeden temin edilmesini talep etmiştik. Aralık ayının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde hala yeterli bir ölçekte  aşılmanın gerçekleşemediğini görmekteyiz.

18 Aralık 2020  tarihinde Sağlık Bakanlığı 60 yaş üstü risk gruplarına grip  aşılarının aile sağlığı merkezlerinde (ASM)  yapılacağını kısa mesajlar atarak duyurdu. Ancak ASM’lere listesindeki kişi sayısı kadar aşı gönderilmemişti. Bu durumda pazartesi sabahı ASM'lere başvuracak kalabalıklarla bulaş riskinin artabileceği ve aşı talepleri karşılanamayınca  şiddet olaylarının oluşabileceği kaygısı dile getirildi.

Sağlık Bakanlığı, dün gece yarısı ASM hekimlerine gönderdiği mesaj ile aşı sorgulama sisteminin ikinci bir duyuruya kadar kapatıldığını duyurdu. Bakanlık duyurusunda, “influenza aşı listesi ve kişi influenza sorgulama servisleri Sağlık Bakanlığı tarafından 21.12.2020 saat 01.00 itibariyle ikinci bir duyuruya kadar kapatılmıştır. Aşı “Reçetem Sistemi” üzerinden kişilere reçete edilerek işlemler devam edecektir” denildi.

Pandeminin yarattığı zorlu şartlarda bile ASM’ leri özenle bağışıklama hizmetlerine devam etmektedir. Ancak  planlama ve koordinasyon yapılmadan atılan adımlar zaten yetersiz fiziki koşullarda ve sağlık çalışanı eksikliğine rağmen hizmet vermeye çalışan ASM’leri sıkıntıya sokmaktadır. İnfluenza aşısının uygulanma sürecinde yaşanan hataların tekrarlanmaması için bu tür kararlarda meslek örgütlerinin de görüş ve önerileri dikkate alınmalıdır.

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Selçuk tarih verdi: Yüz yüze eğitim açıklaması
Bakan Selçuk tarih verdi: Yüz yüze eğitim açıklaması
İsmini gizleyen vergi rekortmenlerinin sayısı ikiye katlandı
İsmini gizleyen vergi rekortmenlerinin sayısı ikiye katlandı