İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı: Sağlık Bakanlığı...

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı: Sağlık Bakanlığı Grip aşısı miktarını açıklamalı

21 Ekim 2020 - 11:40

(Editör - Ece İçmez) İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr Lütfi Çamlı, Sağlık Bakanlığı'na grip aşısı çağrısında bulundu. Dr Lütfi Çamlı, uygulanacak grip aşısı miktarının kamuyou ile paylaşılmaaşı gerektiğini belirtirken, aşı olamayacak vatandaşların sağlık çalışanları ile karşı karşıya gelmesi durumunda ortaya çıkacak kaosun sağlıkta şiddete yol açabileceğini, yaşaancak bu kriz de sağlık çalışanlarının sorumluluğunun olmayacağını dile getirdi.

İşte o açıklama;

Aylar önce TTB ve İzmir Tabip Odası olarak Sağlık Bakanlığı’nı uyarmış, yaklaşan sonbaharla birlikte ortaya çıkacak sorunlar konusunda şimdiden  hazırlık yapılmasını istemiştik. Sonbahar ile birlikte kapalı ortamlara geçişin her yıl olduğu gibi  grip ve grip benzeri hastalıklarda salgınlara yola açacağını bu sene covid -19 pandemisi nedeniyle konunun daha riskli bir hal alabileceğini belirtmiştik. Bilim insanları grip ve covid- 19 hastalığının birlikte geçirilmesinin dramatik sonuçlara yolaçabileceğini öngörmekteler.

Grip aşısı gripten korunmada belli bir koruyuculuk sağlamaktadır. Grip aşısı Bilim Kurulu üyeleri tarafından oldukça geniş bir kesime önerilmektedir Dış ülkelerden sipariş edilen bu aşının yeterince stoklanması konusunda uyarılarımızı yapmıştık.  Herhangi bir aresmi açıklama yapılmamasına karşın duyumlarımıza göre  1.3 milyon aşı siparişi yapılmıştır. Bu  dozda aşının sadece 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sayısının 9 milyon olduğu göz önüne alındığında   yeterli olmayacağı kesindir. Enfeksiyon bulaşı açısından yüksek riskli meslek grubu olan sağlık çalışanlarının sayısı bile 1 milyondan fazladır. Altmış beş yaş üstü veya kronik hastalığı olan, obez olan, fabrika kışla bakımevi gibi toplu yaşam alanlarında bulunan  milyonlarca vatandaşımız göz önüne alındığında  çok daha fazla sayıda aşıya gereksinim olduğu bir gerçektir. Bu aşılar için Aile Sağlığı Merkezlerine gelen ve belki de aşı olamayacak  vatandaşlar sağlık çalışanları ile karşı karşıya gelecek, ortaya çıkacak kaos, sağlıkta şiddete yol açacaktır.

Sağlık bakanlığının ivedilikle bir açıklama yapması gelen temin edilen aşı miktarı kamuyou ile paylaşılmalıdır.  Avrupa birliği ülkelerinin 200 milyon doz,  67 milyon nufuslu İngiltere’nin 30 milyon doz , İran’ın ise 7.5 milyon doz aşı  temin ettiği haberleri medyada yeralmıştır. Buna karşın ülkemizin 1.3 milyon doz aşı temininin gerekçeleri,  temin edilen aşının     kimlere yapılacağı konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Grip  aşının hangi risk gruplarına, nasıl ve nerede dağıtılacağı şeffaf bir biçimde tüm ana akım medya olanakları kullanılarak topluma anlatılmalı, yaşanabilecek krizde sağlık çalışanlarının sorumlu ve yetkili olmadığı vurgulanmalıdır.

 Bir zamanlar aşı üreten bir ülkede böyle şeylerin yaşanabilecek olması üzücüdür.

Dr Lütfi Çamlı

İzmir Tabip Odası

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan enflasyon değerlendirmesi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan enflasyon değerlendirmesi
İzmir'de DEAŞ (IŞİD) operasyonunda 11 şüpheli yakalandı
İzmir'de DEAŞ (IŞİD) operasyonunda 11 şüpheli yakalandı