Atatürk'ün İzmir'in Kurtuluşu'ndan Sonra Dünyaya...
Yıldırım Kaya

Yıldırım Kaya

CHP Ankara Milletvekili | TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu Grup Sözcüsü
  • Instagram

Atatürk'ün İzmir'in Kurtuluşu'ndan Sonra Dünyaya Mesajı

08 Eylül 2022 - 15:06

Mustafa Kemal Atatürk “barış” için savaşan çok iyi bir askerdi.  30 Ağustos 1922 Başkomutanlık Meydan Muharebesi zaferinden sonra, 1 Eylül 1922'de "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir" emrini de bu topraklarda savaşı bitirmek, barışı hakim kılmak için verdi.

Sonrasında… 9 Eylül 1922'de İzmir’in dağlarında çiçekler açtı.

Mustafa Kemal Atatürk 9 Eylül 1922’de Belkahve'ye gelerek geceyi orada geçirdi. Ertesi gün de Yunan askerlerinin yaktığı köy ve kasabalarda incelemelerde bulundu.

Önce Turgutlu ve köylerini ziyaret etti; ardından da Armutlu'ya geçti. Siyah güneş gözlükleriyle kimse onu tanımıyordu. Ancak bir köylünün dikkatinden kaçamadı. Köylü onu tanıyarak, “Bu sensin, bu odur, Kemalimiz geldi…” diye bağıdı. O anda büyük bir sevgi seli koptu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mareşal Fevzi Çakmak, Garp Cephesi Komutanı İsmet İnönü, Garp Cephesi Kurmay Başkanı Asım Gündüz ile birlikte 10 Eylül 1922’de İzmir’e gelerek, Hükümet Konağı balkonundan halka seslendi. Atatürk burada, "Bu başarı milletindir…" açıklamasını yaptı. Atatürk bu açıklamasıyla halka duyduğu güvenini, minnetini, saygı ve sevgisini de ifade ediyordu. Aynı zamanda ne büyük asker, ne büyük komutan, ne büyük devlet adamı, ne büyük devrimci olduğunu da gösteriyordu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk İzmir sokaklarında dolaşırken, bir atın kuyruğuna bağlanıp yerlerde sürüklenen Yunan bayrağını gördüğünde, "Bayrağı ters taşıyabilirler fakat; yerde süründürmesinler, bu bizim adetlerimize yakışmaz" diyerek hemen müdahale eder. 

Günün sonunda Karşıyaka'da kalacağı eve gelir. Kapının önüne tam da basacağı yere bir Yunan bayrağının serildiğini görür. Yunan bayrağına basarak geçmesini isteyenler, "Kral bizim bayrağımıza basarak girmişti. Siz de basarak girin…” çağrılarına, "O geçmişte kötü etmiş. Bir milletin istiklalini temsil eden bayrak çiğnenmez. Ben onun hatasını tekrar edemem." diyerek tüm dünyaya ders niteliğinde mesaj verir.

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bizlere özgür bir vatan bırakmamla kalmadı; özgürlüğümüzü korumanın ve barış içinde yaşamanın formülünü de miras olarak bıraktı.

İzmir’imiz 100. kurtuluş yılı kutlu olsun. Başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kahramanlarınızı saygı ve minnetle anıyorum.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar