İzmir Duruşu
Aydın Özcan

Aydın Özcan

Av. Aydın Özcan
  • Instagram

İzmir Duruşu

22 Temmuz 2022 - 10:50 - Güncelleme: 22 Temmuz 2022 - 13:39

Baro başkanı olduğum dönemde İzmir Duruşu diye inanarak bir cümle attım ortaya, İzmir Duruşu bana göre şöyle; Atatürk’ün kazanımlarına sahip çıkan, Atatürk İlke ve devrimlerine bağlı, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına, basın özgürlüğüne, temel haklara, kadın ve erkek eşitliğine sahip çıkan bir anlayıştır, dedim.

Ben hayatım boyunca bunu kendime ilke edindim. İzmir Barosu Başkanı seçildiğimde ilk işim Atatürk ve Cumhuriyet Devrimleri Komisyonu’nu kurmak oldu. Bu adeta bir ihtiyaç olarak ortaya çıktı. 2010’lu yıllardan sonra Türkiye’de her önüne gelen Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü hedef alarak, densiz açıklamalar ve ithamlarda bulunuyordu. İzmir Barosu başkanı olarak göreve geldiğimde biz bunlarla uğraşacağız dedim. Bu densiz ithamlarda bulunanlarla ilgili suç duyurusunda bulunmaya başladık, çok kısa bir süre sonra sonuç almaya başladık. Bu kararlı duruşumuz ülke geneline örnek oldu, tüm barolar bu densiz kişilere karşı suç duyurularında bulunmaya ve açılan davalara katılmaya başladı.  Sonunda kazanan bizler olduk, densizlik yapanlar hakettikleri cezaları aldılar.

“Asbestli gemilerin söküm işlerine karşı çıktık, davalar açılması için  suç duyurularında bulunduk. Davalar açıldı, duruşmalarda bilirkişi raporlarına rağmen sanıkların yanında duran bir idare gördük. Ancak yılmadık, hukukun üstünlüğüne Yargı bağımsızlığına inanarak mücadele ettik, güzel İzmir’imizi zehirlemek isteyenlerle mücadele ettik ve sonunda kazandık. Bu günlerde yine gündem konumuz Brezilya’dan söküm için getirilen kimilerine göre 900  ton, bakanlık yetkililerinin açıklamalarına göre 9,6 ton  asbestli gemi güzel İzmir’i ve güzel insanlarını zehirleyecek  olmasıdır. Biz İzmirliler olarak asbestli, çevreye zarar verecek, zehirleyecek, çok yakın zamanda Foça körfezini kirleten yakıt sızıntılarına bir daha maruz kalmak istemiyoruz.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu konudaki duyarlı duruşunu takdirle karşılamakla birlikte tüm yerel  güçlerin özellikle de İzmir Barosu başta olmak üzere meslek odaları İle tüm STK ‘ ların bu konuda halkı aydınlatması ve hukuksal mücadele ile birlikte bir direnişi ortaya koyması ve İzmir duruşunu tüm ülkeye yayması gerektiğine inanıyorum.

AV.AYDIN ÖZCAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar