DENİZ YILDIZI HİKAYESİ
İlke Hepçilingirler

İlke Hepçilingirler

DENİZ YILDIZI HİKAYESİ

08 Mayıs 2017 - 10:04

Merhaba sevgili okurum.Sizinle buluşmuş olmanın hazzını, keyfini yaşıyorum. Bir haftadır uçuyorum resmen. Gelen olumlu tepkiler, destekler, daha çok, daha’ da çok sabırsızlandırıyor beni. Her dakika yazmak istiyorum. İlk yazımda’ da dediğim gibi el ele verirsek çoğalırız. İyi’kilerime iyi’ki kattım. Ne mutlu ilk iyi’kim elbette fotoğraftı.Rahmetli Cengiz Özer hocam (İFOD) beni ilk fotoğrafla tanıştırandır. Sonra büyük bir şans eseri tanıştığım Bahadır Karabıyık (NARLIDERE BELEDİYESİ FOTOĞRAFÇILIK KURSU) Resmen çağ atlattı. Yalçın Çıdamlı-Arzu Güngör (ÇİZGELİKEDİ) Fotoğrafa farklı bir bakış açısıyla bakmamı sağladı. Deha Sam (KARABAĞLAR HALK EĞİTİM MERKEZİ) dinamizm kattı. Hep derim. Öğreten kişinin fotoğraf aşkı ve bilgisi önemli, kursun yeri değil. Ben şanslıydım, çünkü ışıkla yazma sanatını gerçekten hakkıyla yapan, seven öğretmenlerim vardı. Sonrasında da küçük kahramanlarım projesi geldi. Aniden gelişen, ama beni mutluluktan uçuran projem. Yazarken bile heyecanlandığım, iyi’ kilerime iyi’ki katan ,sadece o minicik masum yüzleri çekmek tarif edilemez bir mutluluk.Şimdiki arzum ise çoğalmak, ışıkla yazma sanatını öğretmek. Yurdumun dört bir yanına gidip, o küçücük çocuklara fotoğrafı öğretmek.Bir insanın hayatına dokunmak, yıllar sonra hatıralarında güzel anılmak ne büyük mutluluk. Ayrıca her aydın vatandaş gibi vatanımıza borcumuz var. 12+4 yıl okuduysak, öğrendiysek, onları gelecek nesillere aktarmak bizim borcumuzdur.Bazı hikayeler beni çok etkiler sevgili okur. Onlardan biride deniz yıldızı hikayesidir.

DENİZ YILDIZI

Yazı yazmak için okyanus sahillerine giden
bir yazar, sabaha karşı kumsalda dans eder
gibi hareketler yapan birini görür.
Biraz yaklaşınca,bu kişinin sahile
vuran denizyıldızlarını, okyanusa atan genç bir
adam olduğunu fark eder. Genç adama yaklaşır:
- Neden denizyıldızlarını okyanusa atıyorsun?
Genç adam yanıtlar;
- Birazdan güneş yükselip, sular çekilecek.
Onları suya atmazsam ölecekler. Yazar sorar;
- Kilometrelerce sahil , binlerce denizyıldızı var.
Ne fark eder ki?
Genç adam eğilir, yerden bir denizyıldızı
daha alır, okyanusa fırlatır.
- Onun için fark etti ama.
Ne güzel değil mi ‘onun için fark etti ama’ diyor. Bir kişinin bile hayatına dokunsak, o zincirin halkaları olur.
Sosyal sorumluluk projelerine hepimiz katkı sağlamalıyız. Çok şanslıyız'ki İzmir'de yaşıyoruz. Bu konuda çok duyarlı bir yönetime sahibiz. İzmir gönüllü takımımız var bizim. Abla Ağabey Kardeş projemiz var mesela, hiç duydunuz mu? Pırıl pırıl üniversiteli gençlerimiz, hafta sonlarından feragat edip, saat: 09.00-12.00 arasında dezavantajlı bölgelerimizde yaşayan çocuklarımıza gidip,ablalık, ağabeylik yapıyorlar. Yani beraber iyi vakit geçirmek, derslere yardımcı olmak, tecrübeleri aktarmak, oyun oynamak gibi aktiviteler yapıyorlar. Ben'de eski bir ‘abla’ olarak, genç arkadaşlarımı takdir ediyorum. İnsana o kadar çok güzellik katıyor’ki, tarifi imkansız bir mutluluk. İşte buda, bir deniz yıldızı hikayesidir. Proje ekibine , emekçilerimize ,hava gazı fabrikası gençlik merkezi personeline sonsuz teşekkürler.
Çok şanslıyız sevgili okur. Çünkü, İzmir gibi bir kentte yaşıyoruz. Bu haftaki etkinlikler saymakla bitmez. Otuz gün etkinliğe gitsek, gideriz. O derece. Her ilçenin farklı etkinlikleri var. En hoşa gideni:-11 mayıs keyifli yaş alma fuarı. Ne hoş birşeydir bu böyle.
- Bornova belediyesi şehir tiyatrosu çok güzel, tavsiye ederim.
-Bu hafta hıdırellez etkinlikleri var. Bayraklı ve Konak belediyelerinin etkinliklerini kaçırmayın derim. Rio Karnavalı da neymiş dersiniz. Böyle güzel eğlenceyi dünyanın hiç bir yerinde bulamazsınız. O sıcaklığı,samimiyeti çok seveceğinizi düşünüyorum sevgili okurum.
.-Usta sanatçı Erdal Özyağcılar ve Berna Laçin’in 'Hoşgeldin Boyacı' isimli bir oyunu var. 9/10 mayıs İzmir’deler. 9 MAYIS Suat Taşer Bostanlı sahnesinde oynayacaklar. En rahat yerlerden biridir ‘Suat Taşer Bostanlı’ sahnesi. Ses açısından olsun, ferahlık açısından olsun, çok iyi bir sahnesi var.
-Teoman geliyor bu hafta.6 mayıs İzmir Arenada. Gençliğimin bir numarası

KİM DEMİŞ:

Her hafta sonu cumartesi günleri ,büyük parkta Bornova Belediyesi Veterinerlik hizmetlerinin güzel bir hizmeti var. Hayatın gökkuşağı diye adlandırdığım can dostlarımız, sevimli patilerimizi, yeni ailelerine kavuşturuyorlar. Yani dünya kadar para verip, hayvan tacirlerini, istismarcılarını zengin etmiyoruz. Ne yapıyoruz? Sahiplendirme yapıyoruz. Çağdaş bir insanın yapması gerekende budur zaten. Adres: Büyük park Bornova Merkez

KİM DEMİŞ:

AZRA KOHEN İN YENİ KİTABINI ACİL TAVSİYE EDERİM Fİ,Çİ,Pİ SIRAYLA OKUDUKTAN SONRA BAŞKA DÜNYALARIN KAPILARINI AÇAN AEDEN İLGİNÇ BİR KİTAP. AYDINLANMA GİBİ UYANIŞ GİBİ BİŞEY. TAVSİYE EDERİM.PUHU TVDE YAYINLANAN Fİ DİZİSİNİDE TABİKİDE KAÇIRMIYORUZ. OYUNCULAR ,CAST, PRODÜKSİYON, ÇEKİMLER HERŞEY ÇOK FARKLI VE BAŞARILIDA GİDİYOR.
KİM DEMİŞ:

BİRDEN BİR ŞARKI ÇALINDI KULAĞIMA .RUHUMUN DERİNLİKLERİNE GİTTİ SANKİ. AMAN TANRIM BU DA NE? ISTANBUL AREBESQUİ PROJE ALBÜMÜ
Arabesk eserleri rock altyapılar, arabesk vokaller ve doğu vurmalıları kullanarak yorumlayan, tüm Türkiye’yi gezen ISTANBUL ARABESQUE PROJECT, kendi bestelerini de arabesk ögelere bağlı kalarak yapıyor.Kaliteli alt yapısı, güzel vokalleriyle tavsiye edebilirim. Sosyal projelere olan destekleriyle göz dolduran bir grup.

GÜNÜN SÖZÜ:

SANAT MÜZİĞİ VE ŞİİR SEVMEYEN, KİTAP OKUMAYAN, HELE HELE RAKI İÇMEYEN BİRİNE GÖNÜL VERMEYİN. (ALINTIDIR) 
HAYATTAN KEYİF ALMAK LAZIM. İSTER RAKI İÇİN, İSTER KAHVE, ÖNEMLİ DEĞİL. ÖNEMLİ OLAN HAYATI ÇEKİLEBİLİR,YAŞANILABİLİR BİR HALE GETİRMEK. HEPSİ BU...

Babamın not defterinden;
GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİ
Hızır,Hıdır,Hadır Arapça yeşillik demektir.Kuran-ı kerim'ın kehf suresinde onun peygamber olduğu görüşü,müfessirlerin bazılarının tercih ettiği bir görüştür.İLYAS (ELİA) İsrailoğullarının m.ö 9. yy yaşadığı sanılan bir peygamberdir . İsrailoğullarını,puta tapmamaya ikna etmeye çalışmıştır.Hıdırellez Hızır ile İlyasın yeryüzünde buluştukları gündür (5 mayıs gecesi) Rumi takvime göre 23 Nisandır (jülyen takvim)
6 Mayıs (5 Mayıs gecesi) Hristiyanlarca'da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir.Bu günü, ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler St. Georges günü olarak kutlarlar.6 Mayıstan- 8 Kasım 'a kadar olan süre, hızır günleri adıyla yaz mevsimini oluşturmaktadır.Diğer kalan süre ,kış mevsimi olarak anılır.Hıdırellez bayramını tek kültüre mal etmek olanaksızdır.Hıdırellez doğada, baharla vucut bulan yaşamın tazelenmesini simgeler.Bolluk,bereket zenginliği sunar. Dertlilere derman, hastalara şifa verir. Hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar. İnsanların şanslarının açılmasını sağlar. Uğur ve kısmet sembolüdür.Mucize ve keramet sahibidir.Hıdırellezde baharın taze bitkilerini ,taze kuzu eti, yada kuzu ciğeri yeme adeti vardır.
Not: Bostancıdan kalkan vapura biniyorsun Büyükadaya gidiyorsun.23 nisanda aya yorgi kilisesini ziyaret eden tüm kişilerin dilekleri
yerine geliyor (1903 protestan kilisesi)

SEVGİMLE..
İLKE HEPÇİLİNGİRLER

YORUMLAR

 • 13 Yorum
 • Figen Güneş
  4 yıl önce
  Çok akıcı çok güzel bir yazı beğendim canım devamını dört gözle bekliyorum...
 • merih ertürk
  4 yıl önce
  tebriklerimle
 • Canan
  4 yıl önce
  Ilkecim pozitif bakis acinla huzur
 • Canan
  4 yıl önce
  Ilkecim pozitif bakis acinla huzur
 • Canan CAN
  4 yıl önce
  Ilkecim Hayata dair ne guzel pozitif bilgiler vermişsin kalemine saglik.....güzelliklerde bulusmak uzere
 • Nimet
  4 yıl önce
  Çok tebrikler Başarılar dilerim çok akıcı bir yazı eline yüreğine sağlık
 • Melis Gürsoy
  4 yıl önce
  Farklı tatlar barındıran bir yazı olmus.oldukça keyifli ve ilgi çekici keske bitmeseydi diyerek okudum. Üslubun çok tatlı dilli . yazılarını dört gözle bekliyorum ...
 • Çiğdem atmaca
  4 yıl önce
  Tebrikler ,daha büyük başarılara ulasman dileğiyle...
 • Tezcan Mortan
  4 yıl önce
  Eline sağlık İlkecim başarılar diliyorum.
 • Nurdan kvk
  4 yıl önce
  Beğendim ben...samimi içten...devamlılık bekliyorum......
 • ümran
  4 yıl önce
  Teşekkürler. .Akıcı bir dil..Keyifle okudum..
 • Pınar Arar
  4 yıl önce
  Çok içten,anlaşılır,sohbet tadında bir yazı olmuş yine İlkecim,başarılar...
 • Hülya Aksakal
  4 yıl önce
  Yürekten kutluyorum. Bütün Vatanımın her köşesine sen lâzım

Son Yazılar